Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruch Palikota ma własny think-tank

0
Podziel się:

Ruch Palikota zainaugurował w czwartek działalność własnego think-tanku -
poinformował wiceszef partii Artur Dębski. W pierwszej kolejności zespół ekspertów RP ma
przygotować raport na temat możliwości wykorzystania przez Polskę odnawialnych źródeł energii.

Ruch Palikota zainaugurował w czwartek działalność własnego think-tanku - poinformował wiceszef partii Artur Dębski. W pierwszej kolejności zespół ekspertów RP ma przygotować raport na temat możliwości wykorzystania przez Polskę odnawialnych źródeł energii.

Działalność think-tanku RP - poinformował Dębski na konferencji prasowej w Sejmie - będzie koordynował politolog i socjolog z Centrum Studiów nad Demokracją Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie dr Krzysztof Iszkowski.

"Naszym celem na najbliższe miesiące, na najbliższy rok będzie przygotowanie całościowego pakietu zmian, które warto w Polsce przeprowadzić" - powiedział Iszkowski. Jak zaznaczył, działalność ekspertów skupionych w think-tanku będzie się skupiać na czterech obszarach: ulepszeniu systemu ochrony zdrowia, zwiększeniu efektywności i sprawności administracji publicznej, poprawie sytuacji gospodarczej i nowych sposobach tworzenia miejsc pracy, a także na odnawialnych źródłach energii.

W pierwszej kolejności - poinformował Iszkowski - think-tank przygotuje ekspertyzy dotyczące możliwości wykorzystania w Polsce tzw. zielonej energii. "Chcemy sprawdzić, czy Polska może korzystać z odnawialnych źródeł energii, czy mogą one być rzeczywistą alternatywą wobec energetyki węglowej i jądrowej, a jeśli tak, ile Polska może na przejściu na odnawialne źródła energii zarobić" - powiedział.

Zespołem zajmującym się tymi kwestiami w think-tanku RP będzie kierować Katarzyna Laurentz, a jednym z ekspertów będzie minister środowiska w rządzie Marka Belki, Tomasz Podgajniak.

"Obecnie jesteśmy w przededniu rewolucji energetycznej, która się stanie niezależnie od tego, czy politycy będą tego chcieli czy nie" - powiedział Podgajniak. Jak zaznaczył, Polacy będą coraz częściej decydować się na inwestowanie we własne małe ogniwa solarne bądź wiatraki.

Zdaniem Podgajniaka, Polska potrzebuje rzetelnej weryfikacji polityki energetycznej do roku 2030, a potem w perspektywie do 2050, "także w świetle informacji o tym, że jeżeli nie wydamy ogromnych pieniędzy na eksploatację nowych złóż, to węgla wystarczy jedynie na najbliższe 25 lat". (PAP)

mzk/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)