Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rumunia: Deputowani odrzucili projekt ustawy ws. kopalni złota

0
Podziel się:

Rumuńscy deputowani odrzucili we wtorek projekt ustawy, która miała
umożliwić kanadyjskiej spółce Gabriel Resources wydobywanie złota w miejscowości Rosia Montana w
największej w Europie odkrywkowej kopalni tego kruszcu.

Rumuńscy deputowani odrzucili we wtorek projekt ustawy, która miała umożliwić kanadyjskiej spółce Gabriel Resources wydobywanie złota w miejscowości Rosia Montana w największej w Europie odkrywkowej kopalni tego kruszcu.

Za projektem opowiedziało się tylko 160 deputowanych, a potrzeba było 204 głosów. Ustawa miała zastąpić inny projekt, odrzucony wcześniej przez Senat.

Zaskakujące odrzucenie tekstu, mimo że centrolewicowa koalicja rządząca dysponuje w parlamencie komfortową większością, zostało przyjęte z zadowoleniem przez stowarzyszenie Alburnus Maior; zrzesza ono sprzeciwiających się planom budowy kopalni mieszkańców miejscowości Rosia Montana w północno-zachodniej części kraju.

W nowym tekście znalazł się zapis, według którego każda działalność badawcza czy eksploatacyjna - niezależnie od tego, czy chodzi o węgiel, wodę mineralną czy metale szlachetne - jest określana jako "projekt użyteczności publicznej". Ponadto zadeklarowano, że "każdy projekt górniczy, którego korzyści bezpośrednie lub pośrednie dla państwa lub społeczności lokalnej są większe niż szkody dla środowiska, jest projektem wyjątkowego interesu publicznego". Oba zapisy miały ułatwić procedury wywłaszczeń i otrzymywania różnych pozwoleń.

Eksperci i przeciwnicy inwestycji zwracali uwagę na zagrożenia dla środowiska związane z wykorzystaniem 12 tys. ton cyjanku rocznie w procesie ekstrahowania kruszcu. Wskazywali również, że niezbędne będzie zrównanie z ziemią czterech gór i części zachowanych korytarzy górniczych jeszcze z czasów rzymskich. (PAP)

ksaj/ mc/

15259165 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)