Notowania

wiadomości
17.07.2012 17:34

Rumunia: Koalicja chce znieść wymóg frekwencji w referendum ws. Basescu

Centrolewicowa koalicja w Rumunii zaproponowała we wtorek zniesienie wymogu frekwencji na poziomie 50 procent do uznania ważności referendum w sprawie impeachmentu zawieszonego prezydenta Traiana Basescu, wbrew decyzji Trybunału Konstytucyjnego i stanowisku UE.

Podziel się
Dodaj komentarz

Centrolewicowa koalicja w Rumunii zaproponowała we wtorek zniesienie wymogu frekwencji na poziomie 50 procent do uznania ważności referendum w sprawie impeachmentu zawieszonego prezydenta Traiana Basescu, wbrew decyzji Trybunału Konstytucyjnego i stanowisku UE.

Koalicja rządząca zarzuca Basescu złamanie konstytucji.

Senator koalicji pod nazwą Unia Społeczno-Liberalna (USL) Ioan Ghise ogłosił, że zaproponował komisji prawnej parlamentu dwie poprawki dotyczące dekretu o referendum.

"Rząd podejmie kroki pozwalające głosować wszystkim uprawnionym, likwidując wymóg frekwencji na poziomie 50 proc. plus jeden głos spośród osób wpisanych na listy wyborcze" - głosi jedna z poprawek. Druga przewiduje rozłożenie na dwa dni referendum zaplanowanego obecnie tylko na niedzielę, 29 lipca.

Poprawki zostały odrzucone w komisji, lecz senator Ghise zaznaczył, że przedłoży je w parlamencie, który będzie obradował w środę. Jego propozycję poparł przewodniczący komisji prawnej Toni Grebla z USL. "Taki próg frekwencji nie istnieje w żadnym innym państwie Unii Europejskiej i praktycznie prowadzi do anulowania wyników referendum" - oświadczył Grebla. Zapewnił, że ostateczna decyzja należy do parlamentu.

Przyjęcie tej poprawki byłoby sprzeczne z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że aby referendum zostało uznane za ważne, frekwencja musi przekroczyć 50 proc. uprawnionych do głosowania.

Wbrew własnym przekonaniom, ale zgodnie z decyzją Trybunału Konstytucyjnego, czego od ubiegłego tygodnia domagała się od Bukaresztu Komisja Europejska, p.o. prezydenta Rumunii Crin Antonescu promulgował w poniedziałek dekret dotyczący wymogu frekwencji w referendum.

Przed tygodniem kierowana przez Victora Pontę socjaldemokratyczno-liberalna koalicja przeforsowała dekrety ograniczające kompetencje Trybunału Konstytucyjnego, wymieniła przewodniczących obu izb parlamentu, a także rzecznika praw obywatelskich, który jako jedyny mógł nowe dekrety zakwestionować.

Ponadto 6 lipca parlament głosami koalicji rządowej opowiedział się za wszczęciem procedury impeachmentu wobec prezydenta Basescu. Centroprawicowy szef państwa został zawieszony w obowiązkach na 30 dni i czasowo przekazał władzę swojemu rywalowi, przewodniczącemu Senatu, Antonescu. (PAP)

cyk/ ap/

11843226 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz