Notowania

rumunia
26.06.2010 15:12

Rumunia zaciska pasa, VAT urośnie z 19 do 24 proc.

Ma to pomóc w uzyskaniu pomocy od Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Aleksander Dragnes/CC/Flickr)

- _ Ma to pomóc w uzyskaniu pakietu pomocowego ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego _- oświadczył premier Rumunii Emil Boc.

_ - Rząd zdecydował podnieść podatek od wartości dodanej o 5 punktów procentowych _ - powiedział rumuński premier i dodał, _ w tych warunkach porozumienie z MFW będzie kontynuowane _.

Decyzja Bukaresztu o podniesieniu VAT-u nadeszła nazajutrz po tym, jak rumuński Trybunał Konstytucyjnyuznał, że obcięcie emerytur o 15 proc., przewidziane w programie oszczędnościowym uzgodnionym przez rząd z MFW, jest niezgodne z konstytucją.

Do trybunału program zaskarżyła opozycja. Teraz będzie musiał wrócić do parlamentu i poprawiony tak, by był zgodny z konstytucją.

Po orzeczeniu Trybunału premier Boc powiedział, że jego rząd ma alternatywny pakiet oszczędnościowy, o którym będzie rozmawiał z MFW. Nie podał żadnych szczegółów, zapewniając jedynie, że te nowe przedsięwzięcia mają na celu wznowienie napływu środków z pakietu pomocy z MFW (opiewającego w sumie na 20 miliardów euro) i utrzymanie tegorocznego deficytu budżetowego na uzgodnionym poziomie 6,8 proc. PKB. W roku 2009 deficyt plasował się na poziomie 7,2 proc. PKB.

ZOBACZ TAKŻE:


* [ Rumunia nie ma pieniędzy na zakup F-16 ]( http://news.money.pl/artykul/rumunia;nie;ma;pieniedzy;na;zakup;f-16,58,0,631354.html )
* [ Rumuński rząd tnie płace, a budżetówka strajkuje ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/rumunski;rzad;tnie;place;a;budzetowka;strajkuje,196,0,627140.html )
Tagi: rumunia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz