Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rumunia: Związki zawodowe planują strajk generalny w czerwcu

0
Podziel się

Rumuńskie związki zawodowe zapowiedziały w środę przeprowadzenie
na początku czerwca jednodniowego strajku generalnego na znak sprzeciwu wobec zapowiadanych
drastycznych cięć wydatków publicznych, w tym zarobków i emerytur.

bEhnWRiZ

*Rumuńskie związki zawodowe zapowiedziały w środę przeprowadzenie na początku czerwca jednodniowego strajku generalnego na znak sprzeciwu wobec zapowiadanych drastycznych cięć wydatków publicznych, w tym zarobków i emerytur. *

Zamierzamy zebrać około miliona ludzi na strajku generalnym w całej Rumunii w dniu, gdy parlament będzie dyskutował na temat działań oszczędnościowych w budżecie" - powiedział w środę agencji Reutera szef jednego z największych rumuńskich związków zawodowych - Krajowej Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych Rumunii (FRATIA).

Największe rumuńskie centrale związkowe postanowiły w środę poprzeć bezterminowy strajk 450 tysięcy nauczycieli, który rozpocznie się 31 maja. Towarzyszyć mu będą w następnych dniach strajki ostrzegawcze pracowników transportu, kolejarzy, pracowników administracji i pielęgniarek.

bEhnWRjb

1,3 mln pracowników sektora budżetowego stanowi w Rumunii jedną trzecią ogółu zatrudnionych. Według ministra finansów Sebastiana Vladescu, do 2011 roku trzeba zmniejszyć zatrudnienie w sektorze publicznym o 70 tysięcy osób.

Bank Światowy, Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznały Rumunii wiosną ubiegłego roku pożyczkę w wysokości 20 mld euro na walkę z recesją. Kredyt ten zamrożono jednak na jesieni, gdy parlament uchwalił wotum nieufności wobec rządu. Scenę polityczną Rumunii uspokoiła reelekcja w grudniu prezydenta Traiana Basescu. Pod koniec stycznia MFW i UE poinformowały o wznowieniu wypłacania Rumunii rat kredytu.

W 2009 roku deficyt budżetowy Rumunii wyniósł 7,2 procent PKB i rząd zobowiązał się do ograniczenia go do 5,9 procent w roku bieżącym. Jednak według szacunków Unii Europejskiej może on osiągnąć w 2010 roku 8 procent.

W styczniu rumuński parlament uchwalił budżet na bieżący rok, spełniający wymagania MFW w kwestii deficytu finansów publicznych. (PAP)

bEhnWRjh

jo/ mc/

6310149

bEhnWRjC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)