Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rumunia
20.06.2012 21:03

Rumuński sąd podtrzymał wyrok więzienia dla byłego premiera

Adrian Nastase to najwyższy rangą polityk rumuński przebywający w więzieniu od upadku komunizmu w tym kraju w 1989 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Aleksander Dragnes/CC/Flickr)

Rumuński sąd najwyższy podtrzymał w środę wyrok dla byłego premiera Adriana Nastasego, skazanego za korupcję. To czytelny sygnał dla UE, która nie kryje niezadowolenia z dotychczasowych działań w walce z korupcją - pisze Reuters.

Nastase to najwyższy rangą polityk rumuński przebywający w więzieniu od upadku komunizmu w tym kraju w 1989 r. Pierwszy wyrok w sprawie zapadł w styczniu tego roku, jednak Nastase wniósł apelację. Dziś sąd najwyższej instancji uznał elementy odwołania, jednak utrzymał wysokość kary.

Według oskarżenia w 2004 roku firmy i agencje państwowe zostały zmuszone do uiszczenia opłat na łączną sumę 2 mln dol. za udział w konferencji. Pieniądze te wykorzystano potem na kampanię byłego premiera przed wyborami prezydenckimi w 2004 roku. Nastase przegrał w nich na rzecz obecnego prezydenta Traiana Basescu.

Nastase nie przyznaje się do winy i twierdzi, że kierowane wobec niego zarzuty mają podłoże polityczne.

Przywoływani przez Reutera analitycy i organizacje antykorupcyjne zaznaczają, że podtrzymanie wyroku skazującego dla byłego premiera to ważny sygnał dla UE, że Rumunia poważnie podchodzi do walki z korupcją.

Władze Unii Europejskiej ustawicznie deklarują zaniepokojenie słabymi postępami w zwalczaniu korupcji w Rumunii i sąsiadującej z nią Bułgarii, najmłodszych państwach członkowskich. Amnesty International uznaje Rumunię za trzeci z najbardziej skorumpowanych krajów UE, po Grecji i Bułgarii.

W grudniu zeszłego roku w innej sprawie o korupcję przeciwko Nastasemu sąd najwyższy Rumunii oczyścił go z zarzutów. Były premier był wówczas oskarżony o postawienie na czele państwowej agencji do spraw walki z praniem brudnych pieniędzy człowieka, który w zamian za awans miał wstrzymać śledztwo dotyczące pochodzenia 400 tys. dolarów zdeponowanych na koncie żony premiera.

Czytaj więcej na ten temat w Money.pl
Były premier skazany za korupcję. To zemsta? Adrian Nastase został skazany za nielegalną zdaniem sądu zbiórkę funduszy na kampanię prezydencką w 2004 roku.
Premier oskarżony. "Chcą wywołać skandal" Brytyjskie czasopismo _ Nature _ twierdzi, że premier tego kraju skopiował dużą część swojej pracy doktorskiej.
Nie dogadali się, bo dla UE to za mało ambitne Każdy kraj ma dbać o realizację porozumień na tyle, na ile może sobie pozwolić w związku ze stopniem rozwoju, czy zamożności.
Tagi: rumunia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz