Notowania

wiadomości
14.09.2011 17:02

"Runda finałowa" walki Mazur o tytuł jednego z 7 Nowych Cudów Natury

Organizatorzy akcji "Mazury Cud Natury" zainaugurowali w środę w Warszawie ostatni etap starań o tytuł Nowego Cudu Natury dla Wielkich Jezior Mazurskich. Międzynarodowy plebiscyt mający wyłonić siedem najpiękniejszych miejsc na Ziemi zakończy się 11 listopada.

Podziel się
Dodaj komentarz

Organizatorzy akcji "Mazury Cud Natury" zainaugurowali w środę w Warszawie ostatni etap starań o tytuł Nowego Cudu Natury dla Wielkich Jezior Mazurskich. Międzynarodowy plebiscyt mający wyłonić siedem najpiękniejszych miejsc na Ziemi zakończy się 11 listopada.

Oficjalny Komitet Wspierający polską kandydaturę chce do tego czasu przeprowadzić 10 projektów mających zachęcić Polaków, Polonię oraz mieszkańców innych krajów do oddawania swych głosów właśnie na Mazury. O tym, które z 28 znajdujących się w finale plebiscytu zakątków Ziemi uzyskają ostatecznie miano 7 Nowych Cudów Natury zadecydują głosy oddane przez internet oraz za pomocą SMS-ów.

"Widziałem wiele niezwykle uroczych miejsc na Ziemi, ale nie mam żadnych kompleksów - tereny Wielkich Jezior Mazurskich robią olbrzymie wrażenie. Polacy może tego nie dostrzegają bo są one tak blisko, ale obcokrajowcy, którzy jeziora zobaczą, otwierają buzie. Teraz potrzeba nam jeszcze ostatniego wsparcia" - mówił w nagraniu przygotowanym na potrzeby konferencji prasowej podróżnik i honorowy ambasador Mazur, Jacek Pałkiewicz.

"Na liście finalistów jest wiele obiektów, które doskonale wypromowano, np. Wielki Kanion Kolorado, ale jednocześnie praktycznie brak na niej miejsc, które żyją i nie są jedynie pomnikiem. A Mazury żyją, można się w nich zanurzyć i nabrać sił wśród przyrody, która jest dziś w Europie rzadkością. My wiemy, że Mazury to +cud natury+ - czekamy już tylko na oficjalne tego potwierdzenie" - podkreślał marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Jacek Protas, jednocześnie szef Oficjalnego Komitetu Wspierającego.

Na 15 września organizatorzy zaplanowali Światowy Dzień Głosowania na Mazury. Polska Organizacja Turystyczna, która zgłosiła Mazury do konkursu, przeprowadzi wówczas działania promocyjne w 14 ośrodkach POT na świecie - m.in. w Japonii, Chinach, Indiach, Francji i Stanach Zjednoczonych. W akcję zaangażowało się również Ministerstwo Spraw Zagranicznych, zlecając promocję Mazur polskim ambasadom.

W tym samym dniu POT, wespół z Warmińsko-Mazurskim Urzędem Marszałkowskim, promować będzie kandydaturę Mazur w polskim parlamencie, zachęcając do głosowania posłów i senatorów. "Politycy generują wokół siebie duży ruch mediów. Liczymy, że wszyscy liderzy partii politycznych razem zagłosują na Mazury, a w ślad za nimi pójdą ich zwolennicy" - powiedział prezes POT, Rafał Szmytke.

Wsparcie kandydatury Mazur zostanie zaproponowane także uczniom i nauczycielom - 15 września autorzy akcji "Mazury Cud Natury" będą namawiać do przeprowadzania Szkolnych Dni Głosowania w polskich szkołach w kraju i za granicą. "Mamy w planach także bardziej niezwykłe akcje - chcemy np. rozświetlić okna jednego z akademików tak, by powstał numer na który trzeba wysłać SMS-a, by zagłosować" - zapowiedział Szmytke.

Do głosowania na Mazury będą zachęcani mieszkańcy wielu polskich miast. W "mazurskim trucku", czyli specjalnej ciężarówce, będą oni mogli obejrzeć wystawę trójwymiarowych zdjęć Mazur oraz zagłosować. 15 września pojazd znajdzie się na Placu Teatralnym w Warszawie, potem wyruszy w podróż po Polsce.

New 7 Wonders of Nature to zapoczątkowana w 2007 roku akcja mająca na celu wyeksponowanie najpiękniejszych na Ziemi miejsc niezmienionych przez człowieka. Spośród 440 zgłoszonych kandydatur wyłoniono początkowo 77 półfinalistów, wśród których - obok Mazur - znalazła się m.in. Puszcza Białowieska.

Listę 28 finalistów ogłoszono w lipcu 2009. Jedynym wyróżnionym kandydatem z Polski okazały się Wielkie Jeziora Mazurskie, zaś wśród ich rywali znalazły się m.in. Wyspy Galapagos, Wielki Kanion Kolorado, Amazonia, Wezuwiusz i Wielka Rafa Koralowa.

Zwycięska siódemka Nowych Cudów Natury zostanie wyłoniona 11 listopada, po zliczeniu głosów oddanych na stronie fundacji New7Wonders oraz SMS-ów wysłanych przez mieszkańców krajów, w których znajdują się obiekty wyróżnione w finale. Dotychczasowe rezultaty głosowania są tajne, jednak polski kandydat znajduje się aktualnie na czwartym miejscu w rankingu pozycji najszybciej zdobywających głosy.(PAP)

iwd/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz