Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rusza program mający zmniejszyć umieralność mężczyzn na raka

0
Podziel się:

Zmniejszenie umieralności mężczyzn na nowotwory układu moczowo-płciowego -
to główny cel specjalnego programu profilaktycznego, który w czwartek zaprezentowało Ministerstwo
Zdrowia. Będzie on realizowany we współpracy w warszawskim Centrum Onkologii.

*Zmniejszenie umieralności mężczyzn na nowotwory układu moczowo-płciowego - to główny cel specjalnego programu profilaktycznego, który w czwartek zaprezentowało Ministerstwo Zdrowia. Będzie on realizowany we współpracy w warszawskim Centrum Onkologii. *

Wiceminister zdrowia Marek Haber podkreślał podczas konferencji, że do tej pory onkologiczne programy profilaktyczne były kierowane głównie do kobiet. "Mężczyźni byli trochę zaniedbani.(...)Program wypełni tę lukę" - mówił. Haber przypomniał, że na nowotwory układu moczowo-płciowego chorują często mężczyźni w pełni aktywności zawodowej.

Dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie prof. Maciej Krzakowski zwrócił uwagę, że 30 proc. pacjentów z chorobami nowotworowymi udaje się uratować dzięki badaniom profilaktycznym, a kolejne 30 proc. dzięki wczesnemu wykryciu raka i odpowiedniej terapii.

Dodał, że Centrum Onkologii dzięki doświadczeniu i kompetencji specjalistów będzie skutecznie realizowało program. "Zmierzamy do tego, żeby rak gruczołu krokowego nie był zabójcą numer dwa mężczyzn" - powiedział prof. Krzakowski.

Program profilaktyczny w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów układu moczowo-płciowego u pracujących mężczyzn w wieku od 45. roku życia prowadzi Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Jest on finansowany m.in. ze środków UE.

Jak podkreśla MZ, głównym zadaniem programu jest podnoszenie świadomości zdrowotnej aktywnych zawodowo mężczyzn, ze szczególnym uwzględnieniem osób, które z racji wykonywanych zawodów są narażone na zachorowanie na nowotwory nerki, pęcherza moczowego lub gruczołu krokowego. Istotne będzie także uaktualnienie stanu wiedzy lekarzy medycyny rodzinnej i medycyny pracy na temat tych chorób.

Co czwarte zachorowanie u mężczyzn wiąże się z chorobami nowotworowymi układu moczowo-płciowego. W wielu przypadkach wczesne wykrycie daje szanse skutecznego wyleczenia. Praktyka innych krajów wskazuje, że wprowadzenie programów profilaktycznych mających na celu edukację w zakresie zachowań prozdrowotnych związanych z nowotworami układu moczowo-płciowego może się przyczynić do zmniejszenia skutków zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych tych chorób.

W 2008 roku na nowotwory moczowo-płciowe zachorowało 15276 mężczyzn, co stanowi 23 proc. wszystkich nowych przypadków zachorowań. Ponad jedna trzecia zachorowań wystąpiła u mężczyzn w wieku 45-64 lata. (PAP)

pro/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)