Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rusza przebudowa dziedzińca zewnętrznego na Wawelu

0
Podziel się:

Prawie 13 mln zł będzie kosztowała przebudowa dziedzińca zewnętrznego Zamku
Królewskiego na Wawelu, która rozpocznie się na początku listopada i potrwa trzy lata -
poinformowały w środę władze Wawelu na konferencji prasowej.

Prawie 13 mln zł będzie kosztowała przebudowa dziedzińca zewnętrznego Zamku Królewskiego na Wawelu, która rozpocznie się na początku listopada i potrwa trzy lata - poinformowały w środę władze Wawelu na konferencji prasowej.

Prace będą prowadzone etapami przy zachowaniu pełnego ruchu turystycznego na Wzgórzu Wawelskim - zapewnił dyrektor zamku prof. Jan Ostrowski tuż po podpisaniu umowy z wykonawcą prac, spółką RDM Śródmieście.

Roboty mają być realizowane w taki sposób, aby w możliwie jak najmniejszym stopniu utrudniać zwiedzanie zamku i katedry. "To będzie trudna operacja, ale musimy to podkreślić: konieczna" - powiedział prof. Ostrowski. Przebudowa dziedzińca ma się zakończyć najpóźniej w grudniu 2012 r.

Kamienna nawierzchnia dziedzińca zewnętrznego została ułożona w latach 60. XX w. Po upływie blisko półwiecza utraciła sporo ze swej pierwotnej estetyki, z powodu nierówności stała się też niebezpieczna. Prace obejmą przestrzeń ok. 1 ha. Rozpoczną się przy tarasie letniej kawiarenki. Na placu zostanie położony nowy bruk z porfirowej kostki i dolomitowych płyt. Przebudowany będzie też murek oporowy wzdłuż alejki do centrum obsługi turystycznej. Schody na placu zostaną zastąpione pochylniami dla niepełnosprawnych turystów.

Na dziedzińcu pojawią się też nowe ławki, kosze na śmieci i nowoczesne oświetlenie. Przy okazji wymiany bruku przewidziano też remont sieci teletechnicznej i energetycznej, odwodnienia i sieci wodociągowej, która zostanie uzupełniona o dodatkowe hydranty przeciwpożarowe oraz system nawodnienia zieleni.

Pieniądze na przebudowę pochodzą z funduszy unijnych oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kolejnym przedsięwzięciem realizowanym na Wawelu ze środków unijnych, które już udało się pozyskać, będzie rozbudowa budynku centrum promocji i informacji turystycznej. Następnym zadaniem, na które władze Wawelu dopiero zamierzają zdobyć środki z UE, ma być remont dachu elewacji Zamku w Pieskowej Skale, który jest filią Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu.

Dziedziniec zewnętrzny to rozległa przestrzeń w obrębie budynków i murów obronnych Wzgórza Wawelskiego. To z niego wchodzi się m.in. do Katedry Wawelskiej, na Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego, "wikarówki" i centrum wystawowo-konferencyjnego. W centralnej części dziedzińca znajduje się skwer z zarysami fundamentów kościoła św. Jerzego, domu Stanisława Borka i kościoła św. Michała.

To właśnie na dziedzińcu zewnętrznym odpoczywają turyści po zwiedzeniu zamku czy katedry. Tu w letnim sezonie funkcjonuje kawiarenka na wolnym powietrzu. Stąd można podziwiać bryłę katedry ze złoconą kopułą Kaplicy Zygmuntowskiej albo zarysy Baszty Złodziejskiej na tle zachodzącego słońca.

Wawel znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 9 października 1978 r.(PAP)

czo/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)