Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruszył Program Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk

0
Podziel się:

Ponad 75 mln euro wynosi budżet finansowanego przez
Unię Europejską Programu Współpracy Transgranicznej Południowy
Bałtyk (PWTPB), który otwarto w Gdańsku.

Ponad 75 mln euro wynosi budżet finansowanego przez Unię Europejską Programu Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk (PWTPB), który otwarto w Gdańsku.

W programie uczestniczą regiony z pięciu państw: Polski (podregiony szczeciński, koszaliński, słupski, elbląski oraz Gdańsk, Gdynia i Sopot), Niemiec (podregiony Meklemburgii-Pomorza Przedniego), Szwecji (okręgi Kalmar, Blekinge, Skane i Kronoberg), Danii (Bornholm i Zeeland) oraz Litwy (Kłajpeda, Taurage i Telsiai).

"Jest to jedyny w tej chwili program Unii Europejskiej realizowany jednocześnie przez pięć krajów. Mamy nadzieję, że jest to dobra wróżba" - powiedziała na konferencji prasowej minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

To właśnie polskie ministerstwo rozwoju regionalnego zarządza Programem Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk.

Głównym celem tego programu jest wzmocnienie zrównoważonego rozwoju obszaru Morza Bałtyckiego. Pieniądze z programu mają być przeznaczone głównie na realizację projektów dotyczących m.in. przedsiębiorczości, edukacji i transportu.

"Istotą tego programu, którego budżet w porównaniu do innych jest niewielki, jest nastawienie na współpracę między instytucjami różnych państw" - podkreśliła Bieńkowska.

Pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Programem Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk potrwa do 30 kwietnia. Aplikacje w języku angielskim należy składać do warszawskiej Fundacji Fundusz Współpracy. Kolejny etap składania wniosków przewidziany jest na październik 2008 r.

Projekty muszą uwzględniać udział co najmniej dwóch partnerów. Wielkość dofinansowania projektu powinna zawierać się w przedziale od pół do miliona euro.

Z całkowitego budżetu programu, wynoszącego ponad 75 mln euro, beneficjenci z Polski, Litwy i Niemiec będą mogli uzyskać dofinansowanie do 85 proc. kosztów projektu, natomiast partnerzy ze Szwecji i Danii do 75 proc.

Przygotowany przez polską stronę Program Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk na lata 2007-2013 został zatwierdzony przez Komisję Europejską 20 grudnia 2007 r. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)