Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ruszył projekt "Wirtualne muzea Małopolski"

0
Podziel się

Około 400 najciekawszych i najcenniejszych eksponatów z 35 małopolskich
muzeów będzie można oglądać w formacie 3D w przestrzeni wirtualnej. To pierwszy realizowany na taką
skalę projekt w Polsce.

bEhAuzoB

Około 400 najciekawszych i najcenniejszych eksponatów z 35 małopolskich muzeów będzie można oglądać w formacie 3D w przestrzeni wirtualnej. To pierwszy realizowany na taką skalę projekt w Polsce.

W czwartek marszałek województwa Marek Nawara i wicemarszałek Leszek Zegzda podpisali umowy z dyrektorami placówek.

W ramach projektu "Wirtualne muzea Małopolski" powstanie pracownia digitalizacji zbiorów oraz portal internetowy. Najciekawsze eksponaty będzie można oglądać w formacie trójwymiarowym. Będzie można obiekty obracać, przybliżyć, przeczytać ich opis. Na nowej platformie internetowej, która powstanie w ramach regionalnego portalu "Wrota Małopolski", dostępne będą także gry, quizy i lekcje muzealne.

bEhAuzoD

Projekt będzie realizował Małopolski Instytut Kultury. Muzea, które zdecydowały się do niego przystąpić nie zapłacą ani złotówki. Na utworzenie pracowni i digitalizację eksponatów, która ma się zakończyć za dwa lata, zarezerwowano ok. 13 mln zł. 2 mln zł będą pochodzić z budżetu województwa, reszta ze środków UE w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Obok placówek znanych, jak Muzeum Narodowe w Krakowie czy Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, do tworzenia wirtualnego zasobu przystąpiły muzea regionalne i lokalne m.in. Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu czy Muzeum Ziemi Koszyckiej.

"To krok milowy w przód. Zwykle jest tak, że okazje takie jak Dzień Otwartych Drzwi, Noc Muzeów czy bardzo bogata strona internetowa przyciągają publiczność, choć zdawałoby się, że powinno być odwrotnie. Skoro wszystko można zobaczyć w internecie, frekwencja teoretycznie powinna spaść. Nic podobnego" - mówił dziennikarzom dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Krzysztof Radwan.

Dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu Marta Bartuś ma nadzieję, że placówkę, którą kieruje odwiedzi więcej gości. "Zbiory, które posiadamy są wartościowe, chociaż jesteśmy małym, prowincjonalnym muzeum poza stolicą Małopolski" - mówiła. Jej placówka chce się pochwalić ciekawymi eksponatami z kolekcji rzeźby, rzemiosła artystycznego i historii aptekarstwa.

bEhAuzoJ

Jak podkreślają władze Małopolski, celem projektu jest popularyzacja muzeów, bo są w nich naprawdę interesujące zbiory, więc warto przyjechać, by zobaczyć je na własne oczy. "Jak dowodzą badania internetowe, oglądalność na stronie zawsze pomaga w zwiększeniu oglądalności na żywo" - mówił dziennikarzom zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki i Społeczeństwa Informacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim Piotr Jaworski-Grzanka.

Według Krzysztofa Markiela, dyrektora Departamentu Kultury I Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim, ważne jest to, że w ramach projektu zakupiony zostanie sprzęt do digitalizacji zbiorów, który będzie można wykorzystać także w przyszłości. "Chcemy odpowiedzieć na wyzwania, jakie niesie współczesna cywilizacja. Ludzie poszukują dzisiaj wielu rzeczy w sieci, potrzebują dowiedzieć się czegoś w ciągu mikrosekund" - mówił Markiel.

Jak dodał, na razie tylko pojedyncze muzea pokusiły się o rozwiązania, jakie władze Małopolski chcą wykorzystać w projekcie "Wirtualne muzea Małopolski". (PAP)

wos/ ls/ jra/

bEhAuzpe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)