Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruszyła akcja charytatywna "Podwieczorek dla zaginionych"

0
Podziel się:

"Podwieczorek dla zaginionych" - to charytatywna akcja świąteczna fundacji
ITAKA, która rozpoczęła się w poniedziałek. Jej celem jest zbiórka pieniędzy na pomoc dla rodzin
osób zaginionych.

"Podwieczorek dla zaginionych" - to charytatywna akcja świąteczna fundacji ITAKA, która rozpoczęła się w poniedziałek. Jej celem jest zbiórka pieniędzy na pomoc dla rodzin osób zaginionych.

W akcji może wziąć udział każdy, organizując zbiórkę pieniędzy podczas spotkań świątecznych zarówno tych rodzinnych, jak i służbowych - podkreślili organizatorzy w informacji przesłanej PAP. Wystarczy zgłoszenie na stronie internetowej www.podwieczorek.zaginieni.pl.

Fundacja przypomniała, że zajmuje się nie tylko poszukiwaniem osób zaginionych, ale również wspiera rodziny i ich bliskich, stąd pomysł akcji charytatywnej.

"W pierwszych dniach, tygodniach dla bliskich zaginionych najważniejsze są poszukiwania, mobilizacja do działania. Niestety w wielu sprawach przychodzi moment, gdy wszystkie dostępne środki poszukiwawcze zostają wyczerpane i rodzina pozostaje sama z ogromnym lękiem, żalem i codziennym zmaganiem się z bezradnością i bezsilnością (...). W takich sytuacjach rodzinie bardzo potrzebne jest kompleksowe wsparcie, jakie oferuje Fundacja" - podkreśliła dyrektor zespołu pomocy psychologicznej w Fundacji ITAKA Aleksandra Andruszczak-Zin.

Jak dodała, "psycholodzy, prawnicy i pracownik socjalny wspierają rodziny i są do ich dyspozycji codziennie".

"Podwieczorek dla zaginionych" odbędzie się w dniach 3 grudnia-6 stycznia. Fundacja przypomniała, że wraca do tej akcji po kilku latach przerwy, na prośbę wielu osób, które chcą wspierać ich działania.

Do udziału w akcji może przyłączyć się każdy, zarówno osoby prywatne, jak i firmy, restauracje, szkoły, uczelnie, instytucje publiczne. Może to być osobne wydarzenie poświęcone zaginięciom, ale również puszka postawiona podczas firmowych wigilii czy spotkań noworocznych. Wszystkie te spotkania połączy wspólny cel: pomoc rodzinom osób zaginionych.

Każdy, kto zdecyduje się przyłączyć do akcji, może zgłosić chęć udziału poprzez specjalnie dedykowaną stronę www.podwieczorek.zaginieni.pl. Zgłoszenie zostanie zarejestrowane a fundacja prześle materiały promocyjne, puszkę do kwestowania i plakat akcji. Dodatkowo pomoże w promocji wydarzenia, informując o nim lokalne media oraz zamieszczając informację na stronie akcji oraz Facebooku.

Akcję zwieńczy wystawa fotografii "Zaginieni". Zdjęcia przedstawiające pokoje zaginionych, "gdzie zatrzymał się czas", będzie można zobaczyć od 7 do 27 stycznia w warszawskiej galerii SKWER. Od lutego do czerwca wystawa będzie prezentowana w innych miastach Polski, m.in. w Katowicach i Trójmieście. Honorowy patronat nad wystawą objęła Małgorzata Tusk, żona premiera.

Autorką zdjęć jest Karolina Jonderko, absolwentka Warszawskiej Szkoły Filmowej, studentka IV roku fotografii na PWSFTViT w Łodzi, zdobywczyni licznych nagród i wyróżnień. Swoje prace wystawiała m.in. w Polsce, w Niemczech, Portugalii, Anglii i Francji. Wystawa jest elementem projektu zrealizowanego przez autorkę pod nazwą "Lost".

Środki zebrane w ramach akcji "Podwieczorek dla zaginionych" zostaną przeznaczone na działanie linii wsparcia dla rodzin osób zaginionych: 22 654 70 70 oraz 801 24 70 70 oraz numeru 116 000 - telefonu w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka.

Linie te są czynne przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Przy telefonach dyżurują specjaliści ds. poszukiwań, psychologowie, prawnicy oraz pracownik socjalny Fundacji ITAKA. Ich wsparcie jest dla rodzin zaginionych bezpłatne.

Pod stałą opieką Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych znajduje się około 1,5 tys. rodzin osób zaginionych. Każdego roku około 1,2 tys. rodzin zgłasza zaginięcie swoich bliskich. Rocznie około 80 proc. zaginionych udaje się odnaleźć, ale ponad 200 spraw pozostaje niewyjaśnionych i poszukiwania toczą się przez kolejne lata.(PAP)

bpi/ bos/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)