Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ruszyła wystawa "Wielcy, wierni, solidarni"

0
Podziel się

"Wielcy, wierni, solidarni" - to tytuł wystawy plenerowej, zorganizowanej
przez Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, która do końca roku odwiedzi wszystkie
parafie Archidiecezji Warszawskiej - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Centrum Opatrzności
Bożej Sylwia Kabała-Prawecka.

bEhETlsl

"Wielcy, wierni, solidarni" - to tytuł wystawy plenerowej, zorganizowanej przez Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, która do końca roku odwiedzi wszystkie parafie Archidiecezji Warszawskiej - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Centrum Opatrzności Bożej Sylwia Kabała-Prawecka.

Dodała, że wystawa ma na celu ukazanie dwóch wielkich osobowości - Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego - "duchowych przewodników całego społeczeństwa polskiego". Pięć identycznych wystaw zostanie zaprezentowanych jednocześnie w kilku warszawskich parafiach. Ekspozycja w każdej parafii będzie trwała tydzień. Organizatorzy przewidują, że w tym czasie jedną wystawę obejrzy minimum 5 tys. osób.

Obecnie wystawy można już oglądać m.in. w parafiach: św. Zygmunta, św. Andrzeja Boboli na Mokotowie i Matki Boskiej Ostrobramskiej na Bemowie.

bEhETlsn

Ekspozycja - jak podkreśliła rzeczniczka - nawiązuje do 30. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność". "Stanowi ważny element założeń ekspozycji, który wynosi lokalne polskie doświadczenie roku 1980 do rangi uniwersalnej. Wieloznaczność pojęcia +solidarność+ rozumianego zarówno jako gigantyczny ruch oporu wobec totalitarnej władzy, ale także jako wartość uniwersalna" - powiedziała Kabała-Prawecka.

Wystawa ma na celu przedstawienie wkładu Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia w przemiany społeczne i duchowe, które dokonywały się w latach 80. XX wieku, jak również postawy obu zwierzchników Kościoła wobec ruchu związkowego NSZZ "Solidarność".

Kabała-Prawecka dodała, że możliwe jest uzupełnienie ekspozycji o dodatkowe plansze związane z postacią ks. Jerzego Popiełuszki, którego proces beatyfikacyjny dobiegł końca.

Wystawa "Wielcy, wierni, solidarni" powstała przy współudziale Metropolitalnej Kurii Warszawskiej. (PAP)

bEhETlst

skz/ itm/ jra/

bEhETlsO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)