Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ryszard F. i dwaj inni podejrzani w piłkarskiej aferze korupcyjnej pozostaną w areszcie

0
Podziel się:

Trzech podejrzanych w piłkarskiej aferze
korupcyjnej, Ryszard F., Mariusz Ł. i Grzegorz G., pozostanie w
areszcie - postanowił w czwartek wrocławski sąd okręgowy. Na
wolność, po wpłaceniu kaucji, wyjdzie jedynie Andrzej J.

Trzech podejrzanych w piłkarskiej aferze korupcyjnej, Ryszard F., Mariusz Ł. i Grzegorz G., pozostanie w areszcie - postanowił w czwartek wrocławski sąd okręgowy. Na wolność, po wpłaceniu kaucji, wyjdzie jedynie Andrzej J.

Od decyzji o tymczasowym aresztowaniu odwołali się: Ryszard F. pseudonim Fryzjer, który według prokuratury założył i szefował gangowi, który w latach 2000-2006 zajmował się "ustawianiem" meczów w I i II lidze piłkarskiej, były menedżer KSZO Ostrowiec Mariusz Ł., były sędzia Grzegorz G., oraz pierwszoligowy arbiter ze Swarzędza Andrzej J. W trzech przypadkach zażalenie oddalono.

"Ryszard F. jest centralną postacią tego postępowania, ku niemu zmierzają wszelkie dowody do tej pory zebrane. W szczególności chodzi o wykazy połączeń telefonicznych. Te okoliczności wskazują na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzucanych mu czynów" - powiedział uzasadniając postanowienie sędzia sprawozdawca Jerzy Nowiński.

"W związku z tym, że grozi mu wysoka kara, do 10 lat więzienia, to jest jedna przesłanka. Druga przesłanka, to obawa matactwa. Gdy się toczyło w tej sprawie postępowanie, podejrzany podejmował kroki mające je utrudnić" - dodał Nowiński.

Sędzia zaznaczył, że w przypadku Mariusza Ł. i Grzegorza G., którym postawiono zarzuty uczestnictwa w procederze "ustawiania" meczów, zagrożenie karą nie jest wysokie, ale podstawą zastosowania aresztu jest obawa matactwa.

Z aresztu będzie mógł wyjść po wpłaceniu 10 tys. zł. kaucji Andrzej J. "Choć już minął miesiąc od jego zatrzymania i przesłuchania, nie wykonano żadnych innych czynności, nie skonfrontowano go z innymi podejrzanymi i świadkami. Najważniejszą okolicznością jest to, że dalsze aresztowanie pociągnęłoby za sobą zbyt ciężkie skutki dla jego rodziny" - zaznaczył Nowiński. Żona i dziecko Andrzeja J. są ciężko chorzy, a najbliższa rodzina mieszka ponad 100 km od nich.

Do tej pory w śledztwie najpoważniejsze zarzuty postawiono Ryszardowi F., któremu prokuratura zarzuca założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która działała od 2000 r. Zajmowała się "ustawianiem" ligowych meczów. W sumie mężczyźnie postawiono ponad 30 szczegółowych zarzutów; wszystkie dotyczą korupcji. Według prokuratury, na tym przestępczym procederze F. miał zarobić 420 tys. zł.

Według prokuratury, od 2000 do 2003 roku F. nakłaniał, pośredniczył i wręczał łapówki różnym osobom, w tym sędziom piłkarskim i obserwatorom PZPN. Wpłynął w ten sposób na wyniki ponad 30 meczów.

Po 2003 roku, kiedy zaczął obowiązywać przepis o korupcji w sporcie, F. brał udział w "ustawieniu" przynajmniej sześciu meczów; prokuratura nie ujawnia, jakich klubów. Nieoficjalnie, ze źródeł zbliżonych do organów ścigania, PAP ustaliła, że chodzi m.in. o Odrę Opole.

Do tej pory w śledztwie dotyczącym korupcji w piłce nożnej podejrzanych jest 27 osób. Wśród nich są sędziowie, działacze, obserwatorzy Polskiego Związku Piłki Nożnej i piłkarze. (PAP)

rut/ jra/

inne
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)