Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rzą

0
Podziel się

Minister w kancelarii premiera Michał Boni
poinformował, że rząd na wtorkowym posiedzeniu, przyjmie
informację przygotowaną przez Prokuratorię Generalną w sprawie
opcji walutowych.

bEgEEWNx

Minister w kancelarii premieraMichał Boni poinformował, że rząd na wtorkowym posiedzeniu, przyjmie informację przygotowaną przez Prokuratorię Generalną w sprawie opcji walutowych.

Boni zapowiedział w programie TVN _ Teraz My _, że rząd zorganizuje pomoc prawną dla przedsiębiorców, którzy poczuli się oszukani w sprawie opcji walutowych.

Poinformował też, że pierwsza wersja raportu Komisji Nadzoru Bankowego pokazuje, iż skala strat na opcjach walutowych może dochodzić do 15 miliardów złotych.

bEgEEWNz

| CZYM SĄ OPCJE? |
| --- |
| Opcje walutowe to instrumenty finansowe, oferowane przez banki przedsiębiorcom, którzy sprzedawali swoje usługi bądź towary za waluty obce. Mieli się w ten sposób zabezpieczyć przed ryzykiem kursowym. Gdy złoty się osłabił, banki skorzystały z możliwości kupna waluty w ramach opcji, co w wielu przypadkach postawiło firmy w trudnej sytuacji. |

PremierDonald Tuskzapowiedział, że w ciągu tygodnia będzie gotowy harmonogram działań rządu w sprawie pomocy firmom, które podpisały z bankami umowy na opcje walutowe. Wyjaśnił, że chodzi o pomoc m.in. organizacyjną - wtedy, gdy firmy będą dochodziły swoich praw. Premier dodał, że rząd zdecydował, iż w spółkach z udziałem Skarbu Państwa będzie przeprowadzony audyt dotyczący opcji walutowych.

Prezes Prokuratorii Generalnej Marcin Dziurda powiedział, że w sprawie opcji PG przygotowała opinię dla Ministerstwa Gospodarki. Wynika z niej, że teoretycznie polskie sądy mogłyby unieważnić lub zmienić umowy na opcje tych firm, które zostały wprowadzone w błąd przez banki.

bEgEEWOa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)