Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd Brazylii: służby specjalne inwigilowały zagranicznych dyplomatów

0
Podziel się:

Rząd Brazylii potwierdził w poniedziałek doniesienia prasowe, z których
wynika, że brazylijskie służby specjalne inwigilowały blisko dekadę temu zagranicznych dyplomatów,
m.in. amerykańskich i rosyjskich.

bEssPirV

Rząd Brazylii potwierdził w poniedziałek doniesienia prasowe, z których wynika, że brazylijskie służby specjalne inwigilowały blisko dekadę temu zagranicznych dyplomatów, m.in. amerykańskich i rosyjskich.

Informacje o szpiegowaniu dyplomatów ujawnił jako pierwszy dziennik "Folha de S. Paulo", powołując się na dokumenty otrzymane od brazylijskiej agencji wywiadu Abin.

Inwigilacja była prowadzona na stosunkowo małą skalę, ale ujawnienie tych praktyk stawia w trudnej sytuacji rząd Brazylii, który musi teraz bronić własnej działalności wywiadowczej, podczas gdy kraj ten był w ostatnich dniach najbardziej radykalnym krytykiem inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa USA (NSA).

bEssPirX

Amerykańska agencja prowadziła agresywny nasłuch w Brazylii, włącznie z inwigilowaniem osobistego maila i telefonu prezydent Dilmy Rousseff, która w proteście odwołała wizytę państwową w Waszyngtonie.

Instytucjonalny Gabinet Bezpieczeństwa, agenda federalnego rządu Brazylii nadzorująca działalność Abin, poinformował w oficjalnym komunikacie, że wszelkie kroki podejmowane przez tę agencję i opisane w raporcie "Folha de S. Paulo" "były zgodne z brazylijskim prawem dotyczącym obrony interesów narodowych"

Komunikat głosi, że Abin prowadzi działalność wywiadowczą "ze względów obronnych" oraz z uwagi na "suwerenność narodową, ściśle przestrzegając zasad konstytucyjnych oraz ustaw gwarantujących indywidualne prawa człowieka".

Rousseff nazwała program NSA łamaniem praw człowieka.

bEssPisd

W minionym tygodniu Niemcy i Brazylia przedstawiły Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ projekt rezolucji wzywającej do ograniczenia elektronicznego szpiegostwa i zagwarantowania prawa do prywatności w erze cyfrowej.

Projekt wzywa do zaprzestania nadmiernego wykorzystywania cyfrowych urządzeń telekomunikacyjnych do zbierania informacji wywiadowczych, podkreślając, że bezprawne uzyskiwanie osobistych danych jest "działaniem o charakterze daleko posuniętej ingerencji".

Zarówno Niemcy, jak i Brazylia wyrażały wcześniej oburzenie ujawnionymi informacjami o podsłuchach rozmów telefonicznych, prowadzonych przez NSA. Wśród podsłuchiwanych przywódców miała być również kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Jako pierwszy informacje te ujawnił były współpracownik NSA Edward Snowden, który zbiegł z USA i przebywa obecnie w Rosji.

bEssPise

Instytucjonalny Gabinet Bezpieczeństwa Brazylii ostrzegł w poniedziałkowym komunikacie, że ma zamiar zaskarżyć każdego, kto mógł przekazać dziennikowi "Folha" dokumenty dotyczące inwigilacji prowadzonej przez Abin.

Według raportu tej gazety wywiad brazylijski inwigilował ambasady Rosji, USA, Iranu i Iraku, prowadząc około dziesięciu operacji szpiegowskich, a szczególnie pilnie śledził przedstawicieli Rosji zaangażowanych w negocjacje dotyczące sprzedaży broni do Brazylii. (PAP)

fit/ mc/

14969786 arch.

bEssPisy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)