Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd debatuje m.in. nad darmowym podręcznikiem

0
Podziel się:

Rada Ministrów na rozpoczętym we wtorek po godz. 13 posiedzeniu zajmie się
m.in. projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który zakłada, że minister edukacji i
minister kultury będą mogli zlecić opracowanie podręczników szkolnych lub ich części.

Rada Ministrów na rozpoczętym we wtorek po godz. 13 posiedzeniu zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który zakłada, że minister edukacji i minister kultury będą mogli zlecić opracowanie podręczników szkolnych lub ich części.

W przypadku ministra kultury chodzi o możliwość zlecania opracowania podręczników dla uczniów ze szkół artystycznych.

Projekt nowelizacji - przygotowany przez MEN - jest związany z zapowiedzią premiera Donalda Tuska, który przedstawiając plany rządu na najbliższy rok, mówił, że od 1 września 2014 r. dzieci, które pójdą do I klasy szkoły podstawowej otrzymają darmowy podręcznik. Zaznaczył, że będzie obowiązywał tylko jeden podręcznik w pierwszej klasie. Tusk dodał, że w 2015 r. z bezpłatnych podręczników skorzystają pierwszo- i drugoklasiści.

Rada Ministrów zajmie się też dalszą konsolidacją państwowych zakładów zbrojeniowych, w tym włączeniem do Polskiej Grupy Zbrojeniowej zakładów podlegających dotychczas Ministerstwu Obrony Narodowej. Operacja ma polegać na wniesieniu udziałów 11 spółek wojskowych i Huty Stalowa Wola do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jak wyjaśniła rzeczniczka Ministerstwa Skarbu Państwa Agnieszka Jabłońska-Twaróg, "chodzi o budowę koncernu, który będzie w stanie sprostać rosnącej konkurencji na tym rynku".

Zmiany mają prowadzić też do tego - podkreśla dyrektor departamentu prasowo-informacyjnego MON kmdr Janusz Walczak - aby resort obrony zajął się tą "częścią bezpieczeństwa, która dotyczy rozwoju, modernizacji i szkolenia sił zbrojnych", a częścią biznesową zajęli się fachowcy-biznesmeni.

Zgodnie z obecną strategią konsolidacji udziały poszczególnych spółek będą wnoszone do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Po przekazaniu udziałów 11 zakładów podległych MON oraz Huty Stalowa Wola w dalszej kolejności będą to udziały pozostałych państwowych zakładów zbrojeniowych - Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej, spółek obronnych nadzorowanych przez ARP i spółek skupionych w Polskim Holdingu Obronnym (dawniej Grupa Bumar). Docelowo ma to być ok. 30 spółek.

Powołanie Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której wejdą przedsiębiorstwa wojskowe i HSW, a z czasem także Polski Holding Obronny (dawniej grupa Bumar) zapowiedział we wrześniu ub. r. premier Donald Tusk. Polska Grupa Zbrojeniowa została zarejestrowana w grudniu 2013 r., jej siedzibą jest Radom. W przyszłości MSP planuje prace nad wprowadzeniem Grupy na giełdę.

Ministrowie zajmą się także założeniami do nowelizacji ustawy dot. alimentów, zgodnie z którymi należności od dłużników alimentacyjnych ma egzekwować komornik. Obecnie postępowanie przebiega dwutorowo - w trybie sądowym i administracyjnym.

Osobom, które nie są w stanie wyegzekwować zasądzonych alimentów przysługuje świadczenie z funduszu alimentacyjnego. Przyznawane jest na dzieci do ukończenia 18. roku życia lub do ukończenia 25. roku życia, jeżeli się uczą, a w przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności - bez względu na wiek. Wysokość świadczeń z funduszu alimentacyjnego pokrywa się z wysokością na bieżąco ustalanych alimentów, nie może jednak przekroczyć 500 zł miesięcznie. Prawo do świadczenia uzależnione jest od kryterium dochodowego - dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć kwoty 725 zł. Świadczenia wypłaca gmina, ale dłużnik zobowiązany jest je zwrócić.

Z danych Ministerstwa Pracy wynika, że w 2012 r. koszty poniesione przez gminy w celu wyegzekwowania długów w ramach postępowania administracyjnego przewyższyły kwotę odzyskanych należności. Efektywność egzekucji sądowej jest zdecydowanie wyższa - kwoty odzyskiwane przez komornika sądowego przewyższają kilkukrotnie (w niektórych przypadkach nawet kilkadziesiąt razy) kwoty odzyskane przez organ administracyjny.

Ponadto Rada Ministrów zajmie się projektem założeń do ustawy o lasach oraz projektem zmieniającym rozporządzenie w sprawie tarnobrzeskiej specjalnej strefy ekonomicznej.

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że na posiedzeniu rządu poruszy także kwestię poszerzenia dwóch stref ekonomicznych: Euro-Park Mielec oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

"Jeśli nie ma żadnych innych przeszkód (w sprawie poszerzenia stref ekonomicznych), a tutaj się dowiaduję, że nie ma właściwie żadnej przeszkody, poza być może prestiżową przepychanką w urzędach, no to będę się starał to dzisiaj rozstrzygnąć jednoznaczną decyzją" - zapowiedział premier.

SSE Euro-Park w Mielcu i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna to najstarsze specjalne strefy ekonomiczne w Polsce. W obu strefach od samego początku ich istnienia zatrudnienie znalazło ponad 71 tys. osób.(PAP)

agy/ son/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)