Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd debatuje m.in. nad zmianami w rekrutacji do przedszkoli i szkół

0
Podziel się:

Rząd na rozpoczętym we wtorek przed godz. 12 posiedzeniu zajmie się m.in.
projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zawierającym szczegółowe wytyczne dot. zasad
rekrutacji do publicznych przedszkoli i szkół.

Rząd na rozpoczętym we wtorek przed godz. 12 posiedzeniu zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zawierającym szczegółowe wytyczne dot. zasad rekrutacji do publicznych przedszkoli i szkół.

Projekt stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ze stycznia tego roku.

Zgodnie z projektem przygotowanym przez MEN w przypadku rekrutacji do publicznych przedszkoli i innych publicznych form wychowania przedszkolnego (np. punktów przedszkolnych) w pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane będzie pod uwagę to, czy dziecko mieszka w gminie, gdzie znajduje się przedszkole. W przypadku większej liczby kandydatów niż wolnych miejsc, mają być przeprowadzane kolejne etapy postępowania rekrutacyjnego.

Następnie będą uwzględniane takie czynniki jak: dochód w rodzinie dziecka, wielodzietność rodziny w połączeniu z wysokością dochodu rodziny, niepełnosprawność dziecka, niepełnosprawność rodzica, rodziców lub rodzeństwa dziecka, to czy dziecko wychowuje samotny rodzic w połączeniu z wysokością dochodu rodziny, to czy dziecko wychowuje się w rodzinie zastępczej. W drugiej kolejności brane będą pod uwagę kryteria określane przez samorząd.

Rada Ministrów zajmie się także projektem zmian w prawie o ruchu drogowym. Zakłada on uruchomienie w Polsce automatycznego systemu wymiany informacji z innymi państwami UE o kierowcach, którzy popełnili przestępstwa lub wykroczenia drogowe.

Projekt związany jest z wprowadzeniem w życie unijnej dyrektywy, która ma na celu ułatwienie egzekwowania kar w stosunku do wszystkich kierowców, niezależnie od tego, w którym państwie UE został zarejestrowany pojazd.

Ministrowie omówią też projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Wprowadza ona podział klientów urzędów pracy m.in. na aktywnych i trwale bezrobotnych, premiowanie urzędników za wyniki osiągane w pracy z bezrobotnym, wprowadza też nowe formy wsparcia dla szukających pracy. Celem reformy ma być "lepsza obsługa w urzędach pracy osób bezrobotnych, poszukujących pracy i pracodawców".

Urzędy - podkreśla minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz - "mają przestać być pośredniakami, a stać się, wzorem brytyjskich +job centers+ czy niemieckich +Agentur fuer Arbeit+, prawdziwymi centrami pracy".

W porządku obrad rządu jest również projekt zmian ws. naboru do Narodowych Sił Rezerwowych i służby w nich, w tym przepisy dotyczące utraconych zarobków i rekompensat dla pracodawców. Projekt zmian w ustawach o powszechnym obowiązku obrony i o uposażeniu żołnierzy niezawodowych przygotowało MON.

W projekcie zaproponowano m.in. możliwość ochotniczego odbywania jednodniowych ćwiczeń wojskowych przez żołnierzy NSR. Ćwiczenia mają się odbywać na uczelniach i w szkołach wojskowych oraz wojskowych ośrodkach szkolenia. Przewiduje się także możliwość pisemnego aneksowania kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach NSR, a nadawanie przydziałów kryzysowych (na określone stanowiska służbowe) ma być możliwe także w przypadku żołnierzy zwalnianych z czynnej służby wojskowej. (PAP)

agy/ son/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)