Notowania

wiadomości
11.03.2014 15:14

Rząd do prezydenta ws. przedłużenia misji w Afganistanie

Rada Ministrów skierowała we wtorek wniosek do Prezydenta RP o przedłużenie do końca roku okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu - podało CIR.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rada Ministrów skierowała we wtorek wniosek do Prezydenta RP o przedłużenie do końca roku okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu - podało CIR.

Na wniosek MON rząd zwraca się do prezydenta o przedłużenie pobytu kontyngentu od 14 kwietnia do końca 2014 r. - kiedy skończy się operacja Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF).

Przyjęto, że od 14 kwietnia do 30 czerwca 2014 r. kontyngent będzie liczył do 1000 żołnierzy i pracowników wojska; odwód strategiczny to 150 żołnierzy i pracowników wojska w Polsce z możliwością ich krótkotrwałego użycia w Afganistanie. Od 1 lipca do 31 grudnia 2014 r. kontyngent będzie liczył do 500 żołnierzy i pracowników wojska oraz 100 żołnierzy i pracowników wojska w Polsce z możliwością ich krótkotrwałego użycia w Afganistanie.

Do połowy 2014 r. utrzymana zostanie zatem dotychczasowa liczebność PKW, a potem zmniejszy się ona o połowę - do 500 osób.

W ramach operacji ISAF polscy żołnierze zajmują się doradztwem i wspieraniem afgańskich sił bezpieczeństwa, szczególnie podczas wyborów prezydenckich zaplanowanych na 5 kwietnia. PKW będzie także wykonywał zadania związane z przetransportowaniem całości sił i środków z bazy Ghazni do bazy w Bagram, gdzie zacznie się przygotowywanie do przerzutu sił i środków do Polski.

Planowane wydatki MON związane z użyciem kontyngentu od 14 kwietnia do końca 2014 r. wyniosą ok. 138 mln zł.

Polska zgłosiła gotowość do udziału w kolejnej misji Resolute Support po roku 2014, nie składając jednak - tak jak i inne państwa - żadnych deklaracji dotyczących wielkości zaangażowania. Jej zadaniem będzie pomoc w szkoleniu sił afgańskich. Przyszłe zaangażowanie NATO w Afganistanie będzie tematem szczytu sojuszu, który odbędzie się we wrześniu 2014 r.(PAP)

sta/ bno/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz