Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd gotowy refundować in vitro

0
Podziel się

Minister zdrowia podkreśliła, że ma już symulację kosztów. Wyniosłyby one 10 mln zł.

Rząd gotowy refundować in vitro
(PAP/Tomasz Gzell)
bDAPEoFx

Minister zdrowiaEwa Kopaczzapowiedziała w środę, że jest gotowa do refundacji zapłodnień in vitro ze środków publicznych, jeśli _ będzie miała stosowny akt prawny _. Podkreśliła, że ma już symulację kosztów.

Jak mówiła Kopacz podczas konferencji w Sejmie, zgodnie z szacunkami ministerstwa zdrowia, koszty refundacji in vitro sięgałyby ponad 10 mln zł.

Dodała, że trudno w tej chwili mówić o szczegółach, bo nie wiadomo ile osób zdecyduje się na korzystanie z tej metody. _ - Jestem gotowa refundować in vitro wtedy, kiedy będę miała stosowny akt prawny, jakim jest ustawa _ - powiedziała Kopacz.

bDAPEoFz

Z rezerwą do deklaracji marszałka odnosi się koalicjant. Szef PSL Waldemar Pawlak podkreślił, że ustawa która wkracza w sferę sumienia powinna być przyjmowana w parlamencie znaczną większością głosów.

Według wicepremiera Pawlaka w tej sprawie powinno to być 3/5 głosów.

Jeszcze w lutym tego roku marszałek Bronisław Komorowski niechętnie podchodził do propozycji debaty sejmowej na temat in vitro. Wtedy SLD nalegało, żeby wreszcie zdecydować co z ustawą o zapłodnieniu pozaustrojowym. Lewica już dwa lata temu przygotowała taka ustawę.

PremierDonald Tuskzapowiadał w listopadzie 2008 r., że zapłodnienie metodą in vitro powinno być częściowo refundowane ze środków publicznych.

bDAPEoFF

Kilka projektów dotyczących in vitro w Sejmie

W Sejmie zostało złożonych kilka projektów dotyczących in vitro, jednak tylko jeden z nich - autorstwa Lewicy - przewiduje refundację tej metody.

[

bDAPEoFG

Posłowie nie chcą kary więzienia za in vitro ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/poslowie;nie;chca;kary;wiezienia;za;in;vitro,204,0,617164.html )

Z powodu różnicy zdań nad osobnymi ustawami w PO pracowali:Jarosław Gowin(kierował pracami zespołu przy kancelarii premiera ds. Konwencji Bioetycznej) orazMałgorzata Kidawa-Błońska. Projekt Gowina wprowadza prawną ochronę embrionów ludzkich, zakaz handlu i nieodpłatnego przekazywania innym osobom zarodków i gamet. Zapłodnienia in vitro mają być dostępne wyłącznie dla małżeństw, a w szczególnych przypadkach także dla samotnych kobiet.

Gowin proponuje, by istniała możliwość utworzenia tylko dwóch zarodków, które muszą być implantowane matce; wyklucza pobieranie komórek rozrodczych od osób trzecich. Sąd może zgodzić się na implantację embrionu ludzkiego innej kobiecie w przypadku: śmierci matki genetycznej, wycofania zgody na implantację, upływu dwóch lat od daty utworzenia embrionu ludzkiego.

Kidawa-Błońska proponuje, aby dopuścić możliwość tworzenia zarodków nadliczbowych, ich mrożenie i selekcję przed implantacją do organizmu kobiety. Zgodnie z jej propozycją, in vitro ma być dostępne także dla par żyjących w konkubinacie. Zespół, którym w tym zakresie kierowała Kidawa-Błońska, przygotował trzy projekty: ustawę bioetyczną, nowelę ustawy o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów oraz nowelę kodeksu rodzinnego.

bDAPEoFH

ProjektBolesława Piechy(PiS) zakazuje w ogóle stosowania in vitro. Przewiduje jednak możliwość adopcji zarodków, które już są wytworzone i zamrażane.

W Sejmie jest też poselski projekt nowelizacji ustawy transplantacyjnej, opracowany m.in. przez członków zespołu, który działał przy kancelarii premiera pod kierunkiem Gowina, a których założenia nie zostały wówczas uwzględnione. Projekt złożyłMarek Balicki(Lewica). Dopuszcza on m.in. tworzenie i zamrażanie wielu zarodków oraz licencjonowanie lecznic, w których wykonywane są zapłodnienia metodą in vitro. Podpisało się pod nim kilkudziesięciu posłów: Lewicy, SdPl, Demokratycznego Koła Poselskiego,Kazimierz Kutz(PO) oraz posłowie niezrzeszeni.

ZOBACZ TAKŻE:

bDAPEoGa
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)