Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd m.in. o sytuacji polskiej mniejszości na Białorusi

0
Podziel się:

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu wysłucha informacji
szefa MSZ Radosława Sikorskiego dotyczącej aktualnej sytuacji polskiej mniejszości na Białorusi.

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu wysłucha informacji szefa MSZ Radosława Sikorskiego dotyczącej aktualnej sytuacji polskiej mniejszości na Białorusi.

Rzecznik rządu Paweł Graś - który poinformował PAP o rozszerzeniu porządku obrad o ten punkt - dodał że premier Donald jest w stałym kontakcie telefonicznym z szefową Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys.

Milicja białoruska zatrzymała w poniedziałek 40 działaczy nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi. Wśród nich byli m.in. Andżelika Borys, wiceprezes Związku Mieczysław Jaśkiewicz, prezes Rady Naczelnej Andrzej Poczobut. Borys została skazana na karę grzywny - ponad milion białoruskich rubli. Trzem innym czołowym działaczom ZBP wymierzono po 5 dni aresztu.

Wszyscy zatrzymani w poniedziałek działacze chcieli wziąć udział w rozprawie sądowej dotyczącej Domu Polskiego w Iwieńcu, który władze białoruskie chcą przekazać lojalnemu wobec Mińska kierownictwu ZBP ze Stanisławem Siemaszką na czele. Oprócz skazanych na areszt, wszyscy zostali już zwolnieni.

Prezydent Lech Kaczyński spotkał się w poniedziałek z szefem MSZ w związku z nasilającymi się represjami wobec Polaków na Białorusi; zapowiedział list do prezydenta Białorusi. Premier rozmawiał telefonicznie z Andżeliką Borys.

Według Sikorskiego, Polska przygotowuje "negatywny scenariusz" w stosunkach z Białorusią, który może zostać wdrożony - jeśli nie ustaną represje przeciwko Polakom w tym kraju. Jak dodał, pierwszym elementem tego scenariusza będzie zakaz wstępu do Polski dla osób biorących udział w rozbijaniu demokratycznie wybranego Związku Polaków na Białorusi i urzędników białoruskich, którzy nadzorują akcje milicji i zastraszanie naszych rodaków. Lista liczy kilkanaście nazwisk. Zdaniem szefa MSZ, prezydent zaaprobował rozwiązania rozważane w ramach negatywnego scenariusza.

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się też projektem zmian w Prawie telekomunikacyjnym oraz projektem nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Przewiduje on usunięcie z tej ustawy przepisów regulujących funkcjonowanie Straży Ochrony Kolei. Ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenach kolejowych i w pociągach pasażerskich zajmować miałaby się policja kolejowa na zasadach określonych w ustawie o policji. Według tego projektu, funkcjonariusze SOK uzyskaliby możliwość zostania funkcjonariuszami policji po pozytywnym zaliczeniu postępowania kwalifikacyjnego.

Ministrowie rozpatrzą też projekt nowelizacji ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego. Systemem dozoru elektronicznego mieliby zostać objęci potencjalnie wszyscy przestępcy skazani na tzw. krótkoterminowe kary do roku pozbawienia wolności.

Rząd zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym oraz projektem noweli ustawy - Prawo bankowe, ustawy o działalności ubezpieczeniowej, ustawy o funduszach inwestycyjnych, ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Rada Ministrów rozpatrzy też projekt rozporządzenia w sprawie świadczeń socjalnych funkcjonariuszy celnych i członków ich rodzin.

Minister zdrowia przedstawi Program Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce na lata 2010-2013. Pod obrady trafi również projekt uchwały w sprawie umowy o udzieleniu pożyczki w wysokości 15 mln dolarów Mołdawii na sfinansowanie programu stabilizacji ekonomicznej.

Ministrowie wysłuchają też cotygodniowej informacji na temat postępu realizacji funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w Polsce. (PAP)

mrr/laz/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)