Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd m.in. o zakazie upraw genetycznie modyfikowanej kukurydzy i ziemniaka

0
Podziel się:

Rada Ministrów na rozpoczętym w środę około południa posiedzeniu zajmie się
m.in. rozporządzeniami wprowadzającymi zakaz upraw odmian genetycznie modyfikowanej kukurydzy i
ziemniaka. Rząd zajmie się też projektem założeń do ustawy o zbiórkach publicznych.

Rada Ministrów na rozpoczętym w środę około południa posiedzeniu zajmie się m.in. rozporządzeniami wprowadzającymi zakaz upraw odmian genetycznie modyfikowanej kukurydzy i ziemniaka. Rząd zajmie się też projektem założeń do ustawy o zbiórkach publicznych.

Ministrowie rozpatrzą projekt rozporządzeń w sprawie: zakazu stosowania materiału siewnego ziemniaka odmiany Amflora oraz odmian kukurydzy MON 810.

W drugiej połowie grudnia prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o nasiennictwie, która zezwala na rejestrację i obrót w Polsce nasionami GMO. Ustawa o nasiennictwie zawiera zaledwie dwie regulacje dotyczące roślin genetycznie modyfikowanych.

Rozporządzenia do tej ustawy, którymi zajmie się rząd, mają zakazać uprawiania roślin GMO. "Wejście w życie tych rozporządzeń wraz z ustawą (o nasiennictwie) pozwoli na całkowity zakaz uprawy w Polsce kukurydzy MON 810 i ziemniaka Amflora, jedynych w tej chwili roślin GMO dopuszczonych do obrotu na terenie UE" - podkreślono w komunikacie biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

W UE żywność, pasze i uprawy GMO wymagają zatwierdzenia, a żywność z GMO musi być oznakowana, ale obowiązek ten nie dotyczy mięsa i produktów mlecznych pochodzących od zwierząt karmionych paszą z GMO.

Pomimo zatwierdzenia produktów bądź upraw GMO, kraj członkowski ma możliwość czasowo ograniczyć lub zakazać upraw GMO na swoim terytorium, ale musi uzasadnić to względami bezpieczeństwa dla zdrowia ludzi i środowiska. Z takiej możliwości skorzystały m.in. Austria, Francja, Grecja, Niemcy i Węgry.

Rząd zajmie się też w środę projektem założeń do ustawy o zbiórkach publicznych.

Prace nad projektem nowej ustawy o zbiórkach publicznych trwały od czerwca. Głównym celem projektu jest liberalizacja przepisów regulujących przeprowadzanie zbiórek publicznych. Chodzi o to, by zbiórką było tylko zbieranie pieniędzy do puszki od anonimowych darczyńców, bo tylko w takim przypadku darczyńca nie ma kontroli nad datkami. Inne formy wsparcia, np. przelewy bankowe i charytatywne sms-y, mają funkcjonować poza przepisami o zbiórkach publicznych.

Początkowo Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zamierzało uregulować niektóre przepisy dotyczące zbiórek publicznych przy okazji nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej. Wywołało to jednak protest organizacji pozarządowych, które obawiały się, że zaproponowane przez MAC zmiany, m.in. wprowadzenie do ustawy o zbiórkach publicznych zbiórek prowadzonych drogą elektroniczną zablokuje ten sposób pomocy.

Ostatecznie resort wycofał większość swoich propozycji, przeniesiono tylko nadzór nad zbiórkami z MSW do MAC, a szef MAC Michał Boni zaproponował przedstawicielom organizacji pozarządowych współpracę przy przygotowaniu nowej ustawy. Organizacje pozarządowe są zadowolone z projektu MAC, apelują jednak o nieuwzględnianie uwag zgłoszonych przez resort finansów.

Ministerstwo Finansów chce, by zarówno sms-y, jak i przelewy były traktowane jak zbiórka publiczna. Propozycje uzasadnia obawą przed osłabieniem funkcji kontrolnych państwa; jak argumentuje, brak dostatecznej kontroli nad zebranymi środkami oraz nad ich faktycznym wykorzystaniem może spowodować, że w przypadku ewentualnych nadużyć społeczeństwo zniechęci się do tej formy dobroczynności.

Kolejnym punktem posiedzenia Rady Ministrów jest projekt nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Zakłada on utworzenie - w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - nowego funduszu własnego, zwanego funduszem stabilizacyjnym, jako dodatkowego źródła finansowania ewentualnych przyszłych działań, mających na celu utrzymanie stabilności sektora bankowego.

Ministrowie zajmą się również projektem nowelizacji ustawy o Prawie energetycznym, ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o systemie oceny zgodności. (PAP)

mrr/ eaw/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)