Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd proponuje przedłużenie wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji

0
Podziel się:

Rząd przyjął w środę projekt ustawy zmieniającej m.in. przepisy Prawa
energetycznego, która przedłuża do 2015 r. funkcjonowanie systemu wsparcia dla produkcji energii
elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji - podało CIR.

Rząd przyjął w środę projekt ustawy zmieniającej m.in. przepisy Prawa energetycznego, która przedłuża do 2015 r. funkcjonowanie systemu wsparcia dla produkcji energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji - podało CIR.

Jak podkreśliło Centrum Informacyjne Rządu, wysokosprawna kogeneracja - czyli jednoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej - jako jedno z narzędzi realizacji polityki energetycznej Polski i UE, przyczynia się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, oszczędności energii, rozwoju wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz poprawy bezpieczeństwa energetycznego.

System, który rząd proponuje przedłużyć, zakłada, że producenci energii z kogeneracji otrzymują świadectwa jej pochodzenia - tzw. żółtego lub czerwonego - można je sprzedać na giełdzie sprzedawcom końcowym energii.

Przyjęty przez rząd projekt obejmuje instalacje opalane gazem albo węglem lub o mocy poniżej 1 MW, wyłączono z niego natomiast jednostki kogeneracyjne opalane metanem ze złóż węgla oraz gazem z biomasy, ponieważ na mocy innych przepisów mają one zagwarantowane wsparcie do 2019 r.

Jak podkreśla CIR, z przyjętego projektu wynika, że przedłużenie systemu wsparcia przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności tych podmiotów na rynku. Według ministerstwa gospodarki, dzięki temu, przedsiębiorcy wytwarzający energię elektryczną i ciepło w wysokosprawnej kogeneracji będą mogli zaplanować inwestycje.

Wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów przetwarzania energii pierwotnej i zapewnia oszczędność energii pierwotnej o ponad 10 proc. w porównaniu z wytwarzaniem energii i ciepła w systemach rozdzielonych - podkreśliło CIR.

W uzasadnieniu projektu ustawy napisano, że wysokosprawna kogeneracja przyczynia się do ograniczenia emisji CO2, oszczędności energii, rozwoju wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz poprawy bezpieczeństwa energetycznego, a wykorzystanie całego jej potencjału odpowiadałoby ograniczeniu w całej UE emisji CO2 o 35-55 mln ton rocznie.(PAP)

wkr/ amac/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)