Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt noweli ustawy dotyczący usług płatniczych

0
Podziel się:

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych,
który przewiduje m.in. zmiany dot. wydawania, wykupu i dystrybucji pieniądza elektronicznego.
Nowela ma też zapewnić równe warunki konkurencji dla wszystkich dostawców usług płatniczych.

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, który przewiduje m.in. zmiany dot. wydawania, wykupu i dystrybucji pieniądza elektronicznego. Nowela ma też zapewnić równe warunki konkurencji dla wszystkich dostawców usług płatniczych.

Nowelizacja ma dostosować przepisy ustawy do unijnej dyrektywy regulującej kwestie usług płatniczych. Nowe przepisy mają usunąć bariery, na które napotykają firmy chcące wejść na rynek pieniądza elektronicznego (czyli wartości pieniężnych zapisanych w formie elektronicznej, np. na kartach magnetycznych) oraz ułatwić działalność związaną z wydawaniem, wykupem czy dystrybucją pieniądza elektronicznego. Regulują też kwestie związane z tworzeniem instytucji pieniądza elektronicznego i nadzorem nad nimi.

W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu wskazano, że w nowych regulacjach chodzi o to, aby zapewnić równe warunki konkurencji dla wszystkich dostawców usług płatniczych; chodzi o analogiczne rozwiązania, jakie obowiązują również w stosunku do nowej kategorii dostawców, tj. krajowych instytucji płatniczych.

"Liberalizacja działalności dotyczącej wydawania pieniądza elektronicznego ma umożliwić dalszy rozwój rynku tego pieniądza oraz zwiększyć efektywność całego systemu płatniczego, co z kolei powinno korzystnie wpłynąć na dynamikę wzrostu gospodarczego" - podkreślono w komunikacie.

Poza implementacją dyrektywy, projekt wprowadza zmiany obejmujące m.in. poszerzenie katalogu podmiotów oraz produktów możliwych do wyboru przy dystrybucji świadczeń emerytalno-rentowych. Chodzi m.in. o wprowadzenie możliwości wyboru otrzymywania świadczeń na rachunki płatnicze prowadzone przez innych dostawców niż banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, w tym instytucje płatnicze i instytucje pieniądza elektronicznego. Zmodyfikowano też przepisy dotyczące do tej pory wyłącznie rachunków bankowych. Przewidziano możliwość korzystania z rachunków płatniczych prowadzonych przez dostawców innych niż banki.

W noweli ustawy o usługach płatniczych na nowo określono zakres przedmiotowy, gdzie zmiana polega na jego rozszerzeniu o wydawanie i wykup pieniądza elektronicznego, zasady prowadzenia działalności instytucji pieniądza elektronicznego, działających przez oddział zagranicznych instytucji pieniądza elektronicznego i ich agentów oraz nadzór nad tymi podmiotami. Wprowadzono też zamknięty katalog wydawców pieniądza elektronicznego, w którym uwzględniono spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, w tym krajową SKOK, Pocztę Polską, a także oddziały zagranicznych instytucji pieniądza elektronicznego.

W projekcie przyjęto, że niektóre przepisy dotyczące ochrony użytkownika i wykonywania obowiązków informacyjnych przez podmioty działające na rynku usług płatniczych wobec NBP będą stosowane także w przypadku usług dotychczas wyłączonych. "Uzyskanie informacji przez NBP na temat rynku usług płatniczych, niezależnie od waluty transakcji, ma na celu zapewnienie bankowi centralnemu dostępu do odpowiednich danych dotyczących rynku usług płatniczych, m.in. na potrzeby sprawowania funkcji nadzorczej nad systemami płatniczymi" - wskazano w komunikacie CIR.

Podkreślono, że nowe przepisy mają gwarantować, iż w przypadku wydawania kart płatniczych o ograniczonym limicie, informacja o sposobie oznaczenia akceptantów, bankomatów i innych miejsc, w których transakcje mogą być realizowane, będzie zawsze udostępniania płatnikowi przez dostawcę.

Ponadto nowe przepisy nakładają na agentów rozliczeniowych obowiązek przekazania podmiotom akceptującym płatności kartami, na ich o żądanie, informacji dotyczącej wysokości i rodzajów opłat nakładanych przez agenta te podmioty, z wyszczególnieniem wchodzących w ich skład opłat na rzecz organizacji kartowej oraz opłat na rzecz wydawcy karty. "Celem proponowanego rozwiązania jest przekazanie akceptantom pełnej informacji o kosztach związanych z przyjmowaniem płatności kartą płatniczą. Przepis ten jest odpowiedzią na brak przejrzystości przy określaniu kosztów, którymi obciąża się transakcje wykonywane kartą płatniczą" - wyjaśniono w komunikacie CIR.

Zgodnie z projektem środki niepieniężne, stanowiące fundusze własne krajowych instytucji płatniczych oraz krajowych instytucji pieniądza elektronicznego, będą mogły stanowić maksymalnie 20 proc. funduszy własnych.

Większość przepisów nowej regulacji ma wejść w życie po 30 dniach od daty ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw.

CIR podkreśliło, że w nowelizacji nie zapisano m.in. przepisu zezwalającego na pobieranie opłaty dodatkowej przez operatorów bankomatów przy wypłacie gotówki, tzw. surcharge gotówkowy.

Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk powiedział, że nowe regulacje są o tyle istotne, że "przy okazji tworzenia tego projektu pojawiły się pewne pomysły w Ministerstwie Finansów, które na szczęście zostały skonsultowane także ze mną w trybie dość brutalnym". Jak mówił, chodzi o "pomysły, które pod pięknym hasłem liberalizacji mogły oznaczać dotkliwe opłaty za korzystanie z bankomatów".

"Na szczęście minister finansów zareagował bardzo rozsądnie na konsultacje, jakie się odbyły, i ten projekt jest bez tego kontrowersyjnego i budzącego emocje elementu" - podkreślił premier. (PAP)

rbk/ pad/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)