Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt ustawy dot. informowania o cenach towarów i usług

0
Podziel się:

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący informowania o cenach towarów i usług
- podało CIR. Zgodnie z nim przedsiębiorcy nie będą musieli obowiązkowo oznaczać ceną każdej sztuki
towaru, który mają w swojej ofercie.

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący informowania o cenach towarów i usług - podało CIR. Zgodnie z nim przedsiębiorcy nie będą musieli obowiązkowo oznaczać ceną każdej sztuki towaru, który mają w swojej ofercie.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, wielu towarów już dzisiaj nie trzeba oznaczać ceną. Dotyczy to np. towarów o małych gabarytach, żywych zwierząt, roślin czy też niektórych towarów kosztujących mniej niż 5 zł. Ponadto, duże sklepy (hipermarkety i supermarkety) w praktyce nie stosują obowiązkowego naklejania ceny na produkcie, gdyż mają systemy umożliwiające ich oznaczanie kodami kreskowymi. Naklejają ceny handlowcy niedysponujący takimi systemami - mikroprzedsiębiorcy.

Projekt ustawy wprowadza nowe pojęcie - "eksponowanie" cen, w tym cen jednostkowych. Chodzi o to, że cena towaru, co do zasady, powinna być tak uwidoczniona, aby kupujący nie miał żadnej wątpliwości co do jej wysokości, czyli aby nie musiał zadawać sprzedawcy dodatkowych pytań. Proponuje się wprowadzenie rozwiązań bardziej przyjaznych przedsiębiorcy i klientowi, np. stosowanie wywieszek cenowych lub form elektronicznych (cenniki elektroniczne). Powinno to być określone w przepisach wykonawczych do ustawy - podało CIR.

W projekcie ustawy wskazano, że sposób uwidoczniania cen towarów i usług oraz wykaz towarów, dla których eksponowanie ceny jednostkowej nie jest konieczne, zostaną określone w rozporządzeniu ministra gospodarki.

Projektowane przepisy zakładają także zmiany w innych ustawach, w tym np. w ustawie o transporcie drogowym - ustalanie cen urzędowych za przewozy taksówkami na terenie gminy będzie należało do rady gminy. (PAP)

luo/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)