Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt zmian przepisów dot. Narodowych Sił Rezerwowych

0
Podziel się:

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian zasad naboru do Narodowych Sił
Rezerwowych i służby w nich. Mają one zwiększyć atrakcyjność tej służby i ściślej powiązać ją z
działalnością jednostek wojskowych - podało Centrum Informacyjne Rządu w przesłanym PAP
komunikacie.

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian zasad naboru do Narodowych Sił Rezerwowych i służby w nich. Mają one zwiększyć atrakcyjność tej służby i ściślej powiązać ją z działalnością jednostek wojskowych - podało Centrum Informacyjne Rządu w przesłanym PAP komunikacie.

Projekt zmian w ustawach o powszechnym obowiązku obrony i o uposażeniu żołnierzy niezawodowych przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Według proponowanych przepisów żołnierz rezerwy nie będzie jedynym, z którym można zawrzeć kontrakt na wykonywanie obowiązków w ramach NSR. Możliwe ma to być także w przypadku żołnierzy w czynnej służbie wojskowej i żołnierzy pełniących zawodową służbę wojskową lub kandydacką, którzy ochotniczo zgłoszą się do wykonywania obowiązków w ramach NSR, złożą pisemny wniosek do wojskowego komendanta uzupełnień o zawarcie kontraktu i spełnią warunki jego zawarcia.

W projekcie zaproponowano możliwość ochotniczego odbywania jednodniowych ćwiczeń wojskowych przez żołnierzy NSR. Ćwiczenia mają się odbywać w uczelniach i szkołach wojskowych oraz wojskowych ośrodkach szkolenia.

Stworzono możliwość odbywania ćwiczeń wojskowych przez osoby przeniesione do rezerwy (chodzi o osoby niebędące żołnierzami rezerwy, wobec których dotychczasowe regulacje nie przewidywały takiej możliwości).

Możliwe ma być pisemne aneksowanie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach NSR, a nadawanie przydziałów kryzysowych (na określone stanowiska służbowe) ma być możliwe także w przypadku żołnierzy zwalnianych z czynnej służby wojskowej.

W nowych regulacjach uwzględniono konieczność dokonania zmiany przydziału kryzysowego w przypadku wystąpienia okoliczności, które uzasadniają wyznaczenie żołnierza na inne stanowisko służbowe. Katalog przypadków zmiany przydziału kryzowego jest otwarty. Wskazano, że jeśli ze zmianą przydziału kryzysowego będzie się łączyć zmiana miejsca pełnienia służby wojskowej, to wtedy wymagana będzie zgoda żołnierza. Przewidziano możliwość uchylenia przydziału kryzysowego w przypadku wystąpienia okoliczności, które uniemożliwiałyby zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach NSR.

Inna propozycja dotyczy zniesienia górnej granicy pozostawania na przydziale kryzysowym (obecnie jest to maksymalnie 15 lat). Przydział kryzysowy będzie można zawiesić w przypadku kobiet w ciąży i podczas urlopu macierzyńskiego.

Nowe przepisy wprowadzają korzystniejsze zasady ustalania wysokości świadczenia pieniężnego rekompensującego utracone zarobki w okresie odbywania ćwiczeń wojskowych. Przewidziano także możliwość rekompensowania przez armię kosztów indywidualnego podnoszenia kwalifikacji przez żołnierzy NSR na rynku cywilnym.

Uposażenie żołnierzy NSR z tytułu ćwiczeń wojskowych ma być naliczane stosownie do stopnia etatowego zajmowanego stanowiska służbowego, a nie jak dotychczas, według posiadanego stopnia wojskowego.

Sposób określania wysokości świadczenia pieniężnego, rekompensującego utracone zarobki w okresie odbywania ćwiczeń wojskowych - ma być dostosowane do zasad stosowanych przy naliczaniu wynagrodzeń przez pracodawców.

Zaproponowano także wprowadzenie zasady, że uposażenie wypłacane w przypadku pełnienia służby przygotowawczej przysługuje za faktyczny czas jej odbywania i nie będzie wypłacane z góry. Przewidziano także możliwość wcześniejszej wypłaty części tego uposażenia w formie zaliczki. Inna zmiana dotyczy pozbawienia żołnierza prawa do odprawy, jeżeli zwolni się on z czynnej służby przygotowawczej przed terminem.

Zmienić mają się też przepisy dotyczące pracodawców zatrudniających żołnierzy rezerwy. Wojskowy komendant uzupełnień ma zostać zobowiązany do informowania pracodawcy o powołaniu jego pracownika - żołnierza NSR - na ćwiczenia wojskowe rotacyjne oraz o dniach odbywania tych ćwiczeń.(PAP)

mca/ pz/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)