Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd wnioskuje do prezydenta o przedłużenie misji wojskowej w Kosowie

0
Podziel się

Rada Ministrów skierowała do prezydenta Bronisława Komorowskiego wniosek o
przedłużenie pobytu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie, Macedonii i Bośni i Hercegowinie -
poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

bEqhUWEl

Rada Ministrów skierowała do prezydenta Bronisława Komorowskiego wniosek o przedłużenie pobytu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie, Macedonii i Bośni i Hercegowinie - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

Zgodnie z obecnie obowiązującym postanowieniem prezydenta okres użycia PKW mija z końcem 2013 r. Wniosek rządu dotyczy przedłużenia misji o kolejne pół roku - do końca czerwca 2014 r. Liczebność kontyngentu nie zmieni się, nadal będzie wynosiła do 300 żołnierzy i pracowników wojska.

Kontyngent - tak jak obecnie - będzie wchodził w skład Wielonarodowej Grupy Bojowej-Wschód, podporządkowanej dowódcy Sił Międzynarodowych w Kosowie i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii.

bEqhUWEn

Kontyngent będzie działał w Kosowie i Macedonii, jego głównym celem ma być nadzorowanie przestrzegania porozumienia pokojowego przez strony konfliktu w Kosowie. Będzie go można użyć też w Bośni i Hercegowinie w celu wzmocnienia sił tamtejszej misji Unii Europejskiej.

Tak jak dotychczas polscy żołnierze będą patrolować teren, wspierać kosowską policję i pomagać organizacjom rozprowadzającym pomoc humanitarną.

Obecnie w Kosowie służy 29. zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Polscy żołnierze uczestniczą w prowadzonej przez NATO misji KFOR od 1999 roku.

Wydatki na użycie polskiego kontyngentu w drugim półroczu 2013 r. wyniosą prawie 15,8 mln zł i zostaną sfinansowane przez MON. (PAP)

bEqhUWEt

ral/ abr/ ura/

bEqhUWEO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)