Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd zajmie się projektem ułatwiającym karanie piratów drogowych

0
Podziel się:

Ułatwienie identyfikacji piratów drogowych w innym państwie Unii
Europejskiej poprzez automatyczne przekazywanie danych rejestracyjnych pojazdów i ich właścicieli -
przewiduje projekt zmian w prawie o ruchu drogowym, którym we wtorek ma zająć się rząd.

Ułatwienie identyfikacji piratów drogowych w innym państwie Unii Europejskiej poprzez automatyczne przekazywanie danych rejestracyjnych pojazdów i ich właścicieli - przewiduje projekt zmian w prawie o ruchu drogowym, którym we wtorek ma zająć się rząd.

Nowelizacja autorstwa resortu transportu ma wprowadzić w życie dyrektywę UE z 25 października 2011 roku w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego (tzw. dyrektywa "cross border enforcement"). Termin ten upływa 7 listopada.

Głównym celem dyrektywy jest ułatwienie egzekwowania kar w stosunku do wszystkich kierowców, niezależnie od tego, w którym państwie członkowskim Unii Europejskiej został zarejestrowany prowadzony przez nich pojazd.

Zaproponowane zmiany w ustawie zmierzają do uruchomienia w Polsce automatycznego systemu wymiany informacji z innymi państwami Unii o samochodach, których kierowcy podczas kierowania nimi uczestniczyli w przestępstwach lub wykroczeniach drogowych, a także o właścicielach lub posiadaczach tych pojazdów.

"Skuteczniejsza transgraniczna wymiana danych rejestracyjnych pojazdów, która powinna ułatwić identyfikację osób podejrzanych o popełnienie naruszeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego, może zwiększyć efekt prewencyjny i zachęcić do ostrożniejszej jazdy kierowców pojazdów zarejestrowanych w innych państwach członkowskich UE, co w efekcie Wpłynie na zmniejszenie liczby ofiar wypadków w ruchu drogowym" - podkreślono w uzasadnieniu projektu. (PAP)

gdyj/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)