Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rzecznik Praw Dziecka: nauczyciel przekazuje uczniom nie tylko wiedzę

0
Podziel się:

Dzień Edukacji Narodowej skłania do głębokiej refleksji nad kondycją
polskiej szkoły - napisał rzecznik praw dziecka Marek Michalak w specjalnym liście do nauczycieli z
okazji ich święta. Przypomniał, że nauczyciel przekazuje uczniom nie tylko wiedzę.

bEslDnpN

Dzień Edukacji Narodowej skłania do głębokiej refleksji nad kondycją polskiej szkoły - napisał rzecznik praw dziecka Marek Michalak w specjalnym liście do nauczycieli z okazji ich święta. Przypomniał, że nauczyciel przekazuje uczniom nie tylko wiedzę.

Michalak w liście zacytował kanclerza Jana Zamoyskiego, który w akcie fundacyjnym Akademii Zamojskiej napisał: "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie".

"To motto pojawia się bardzo często w debacie na temat szkolnictwa. Jest wezwaniem do pracy, ale i przestrogą, że przyszły los młodzieży, już dziś zależy od wiedzy, empatii i pracy nauczycieli. Dzisiaj te słowa brzmią szczególnie. Dzień Edukacji Narodowej skłania do głębokiej refleksji nad kondycją polskiej szkoły, nad oferowanym uczniom wsparciem edukacyjnym i wychowawczym" - napisał rzecznik praw dziecka.

bEslDnpP

Przypomniał, że "nauczyciel nie przekazuje tylko wiedzy, często staje się powiernikiem młodych ludzi i ich przyjacielem, którego wspominają w dorosłym życiu; niekiedy musi zmierzyć się z problemami, których nie potrafią rozwiązać rodzice".

Michalak zaznaczył, że obchody Dnia Edukacji Narodowej to czas radości - w wielu miastach odbędą się uroczystości, na których zostaną wyróżnieni lub nagrodzeni ludzie, wykazujący się szczególną pasją i pełną poświęceń pracą pedagogiczną.

"Chciałbym złożyć Państwu moje serdeczne gratulacje i wyrazić swoje słowa uznania oraz podziękować wszystkim nauczycielom, wychowawcom i pracownikom oświaty za zaangażowanie, cierpliwość oraz codzienny trud. Życzę wielu lat satysfakcjonującej pracy z dziećmi i młodzieżą, mnóstwa sił do mierzenia się z codziennością i nieopuszczającej pogody ducha. Niech najlepszym wyrazem potwierdzenia sensu waszej pracy będzie uśmiech, wdzięczność oraz przyjaźń uczniów i wychowanków" - napisał rzecznik.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. (PAP)

bEslDnpV

dsr/ ls/

bEslDnqq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)