Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzecznik Praw Obywatelskich UE z wizytą w Polsce

0
Podziel się:

Przybliżenie Polakom swej działalności -
przedstawienie jakie rodzaje skarg rozpatruje, na co skarżą się
obywatele naszego kraju oraz nowych państw członkowskich Unii - to
cele środowej wizyty w Polsce Rzecznika Praw Obywatelskich UE -
Nikiforosa Diamandourosa.

Przybliżenie Polakom swej działalności - przedstawienie jakie rodzaje skarg rozpatruje, na co skarżą się obywatele naszego kraju oraz nowych państw członkowskich Unii - to cele środowej wizyty w Polsce Rzecznika Praw Obywatelskich UE - Nikiforosa Diamandourosa.

Diamandouros powiedział na konferencji prasowej, że wielu Polaków nie wie, czym jego urząd się zajmuje, jakie skargi rozpatruje, a także, czym różni się od polskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.

"Jestem tu, by wam pomóc" - podkreślił. Jak dodał, "unijny Rzecznik Praw Obywatelskich istnieje, by służyć obywatelom".

Urząd europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich zajmuje się - mówił Diamandouros - rozpatrywaniem skarg na niewłaściwe administrowanie w instytucjach i organach UE, m.in.: Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Rady UE. Niewłaściwe administrowanie to np. przypadki naruszenia prawa lub praw człowieka przez unijne instytucje.

Przykładem złego administrowania może być m.in.: dyskryminacja, nadużycie władzy, odmowa udzielenia informacji, lub zbędna zwłoka. Skargi do unijnego rzecznika mogą składać zarówno zwykli obywatele, jak i stowarzyszenia, firmy, czy organizacje pozarządowe.

Według Diamandourosa, jego urząd otrzymał w zeszłym roku ponad 3 tys. skarg, w tym ponad 228 z Polski. To - jak mówił - jakieś 6 proc. wszystkich skarg jakie otrzymuje. Najwięcej skarg pochodziło z Hiszpanii, Francji i Belgii.

Jeśli chodzi o Polskę - podkreślił Diamandouros - bardzo wiele skarg dotyczyło procedur rekrutacyjnych w konkursach organizowanych przez instytucje unijne. Jako przykład podał skargę Stowarzyszenia Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w sprawie dyskryminacji ze względu na wymagania językowe dla kandydatów z nowych państw członkowskich.

Skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich UE można przesłać pocztą, faksem lub drogą elektroniczną. Jej formularz dostępny jest na stronie internetowej rzecznika: www.ombudsman.europa.eu/

Urząd Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich ustanowiono w 1992 roku. Nikiforos Diamandouros, były Rzecznik Praw Obywatelskich Grecji, sprawuje ten urząd od 2003 roku. (PAP)

mkr/ mok/ rod/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)