Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeszów: Bez zmiany uchwały w sprawie ulicy im. Kruczka

0
Podziel się:

Rada Rzeszowa nie zajęła się sprawą zmiany
podjętej wcześniej uchwały nadającej jednej z ulic w tym mieście
imię komunistycznego działacza Władysława Kruczka. Taki punkt
znajdował się w czwartkowym porządku obrad.

Rada Rzeszowa nie zajęła się sprawą zmiany podjętej wcześniej uchwały nadającej jednej z ulic w tym mieście imię komunistycznego działacza Władysława Kruczka. Taki punkt znajdował się w czwartkowym porządku obrad.

Wniosek o przełożenie tego punktu posiedzenia złożył klub Rozwój Rzeszowa, popierający związanego z SLD prezydenta miasta. Ich zdaniem, do dyskusji na ten temat należy wrócić po decyzji wojewody dotyczącej ważności podjętej uchwały.

Za wnioskiem głosowało 15 radnych, przeciwnych było 14 radnych, głównie PiS oraz PO.

"Przesunięcie terminu jest prymitywnym wybiegiem radnych klubu Rozwój Rzeszowa. Liczyłem, że dzisiaj część z nich podejmie odważną decyzję, niestety stchórzyli" - powiedział radny PO Andrzej Dec. "Czasy PRL minęły. Szkoda, że radni lewicy o tym nie wiedzą" - zauważył z kolei radny PiS Robert Kultys.

Zgodnie z uchwałą rzeszowskich radnych z 3 stycznia, Kruczek będzie patronował ulicy w Zwięczycy (gdzie się urodził), a którą 1 stycznia 2008 r. włączono do Rzeszowa. Według zwolenników uchwały, Kruczek - w latach 1956-71 I sekretarz KW PZPR w Rzeszowie - był dobrym gospodarzem województwa i dbał o rozwój miasta.

Uchwałę rady oprotestowali już m.in. rzeszowski region NSZZ "Solidarność", Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym, PiS. Do miejscowej prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa propagowania totalitaryzmu złożyli prezes IPN oraz grupa działaczy opozycji solidarnościowej.

Apel do radnych o wycofanie decyzji podpisali też m.in. parlamentarzyści, trzech b. prezydentów miasta, marszałek województwa, kurator oświaty, kombatanci, naukowcy i związkowcy.

Urodzony w 1910 r. w Zwięczycy k. Rzeszowa Kruczek w okresie międzywojennym był działaczem Komunistycznej Partii Polski. Podczas II wojny światowej służył w Armii Czerwonej, potem organizował Polską Partię Robotniczą i Gwardię Ludową w okolicach Rzeszowa.

Po wojnie był I sekretarzem Komitetu Miejskiego PPR i PZPR w Rzeszowie, sekretarzem KW PZPR w Poznaniu i Bydgoszczy. Od 1956 do 1971 r. był I sekretarzem KW PZPR w Rzeszowie. Później został członkiem Biura Politycznego KC PZPR. Wchodził w skład Rady Państwa, która wydała m.in. dekret o wprowadzeniu stanu wojennego. Zmarł w Warszawie w 2003 r.(PAP)

kyc/ huk/ la/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)