Notowania

wiadomości
13.06.2013 15:05

Rzeszów: Kwaśniewski będzie wyznaczał liderów list Europy Plus

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski będzie wyznaczał liderów list Europy Plus w wyborach do Parlamentu Europejskiego; pozostałe miejsce będą ustalane w wyniku ustaleń politycznych - poinformował europoseł Marek Siwiec.

Podziel się
Dodaj komentarz

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski będzie wyznaczał liderów list Europy Plus w wyborach do Parlamentu Europejskiego; pozostałe miejsce będą ustalane w wyniku ustaleń politycznych - poinformował europoseł Marek Siwiec.

Listy mają być układane jesienią.

"+Jedynki+ na listach konsultował będzie z ugrupowaniami należącymi do stowarzyszenia i ostatecznie wyznaczał Aleksander Kwaśniewski. Na pozostałych miejscach będą osoby, które będziemy chcieli wypromować i które będą startować w wyborach samorządowych. Na listach będzie tyle samo kobiet i mężczyzn i będzie obowiązywać zasada suwaka" - podkreślił w czwartek na konferencji prasowej w Rzeszowie Siwiec, który po południu weźmie udział w wojewódzkim kongresie stowarzyszenia.

Siwiec pytany o niedzielny Kongres Lewicy oraz o to, czy pojawi się na nim Kwaśniewski odparł, że - w jego ocenie - b. prezydent "ma niewielką wolę, aby się tam pojawić".

"To jest kongres SLD, a Kwaśniewski czuje się człowiekiem lewicy. Oddaje SLD wszystkie zaszczyty, które związane są z pozycją tej partii w kraju. Ale mówi też, że poza SLD jest jeszcze coś żywego i atrakcyjnego po lewej stronie od centrum - i tym czymś jest Europa Plus" - powiedział europoseł.

Na konferencji obecny był również wiceprzewodniczący zarządu Europy Plus Robert Kwiatkowski, który zaznaczył, że stowarzyszenie dysponuje badaniami socjologicznymi, z których wynika, że tzw. lista Kwaśniewskiego może liczyć na ok. 23 proc. poparcia.

"Na pewno mamy poparcie polityków i ugrupowań skupionych wokół osoby b. prezydenta. Ale liczymy na zainteresowanie ze strony wyborców SLD, bo jeśli chodzi o polityków SLD są nam raczej niechętni. Co przyjmujemy ze zdziwieniem i zmartwieniem, bo zakładamy, że nie ma wroga na lewicy, a przynajmniej być nie powinno. Politycy SLD bardziej koncentrują się na walce z Europą Plus niż z innymi partiami na scenie politycznej" - mówił b. prezes TVP.

W czwartek po południu w Rzeszowie odbędzie się I Wojewódzki Kongres Europy Plus. Na zjeździe wystąpić mają liderzy porozumienia m.in. Siwiec, Ryszard Kalisz i Janusz Palikot. W kongresie udziału nie weźmie natomiast Kwaśniewski.

Tworzenie nowego środowiska politycznego pod nazwą Europa Plus zostało ogłoszone pod koniec lutego br. Inicjatywa ma prowadzić między innymi do wystawienia wspólnej centrolewicowej listy w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. (PAP)

huk/ par/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz