Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeszów: Panel poświęcony energetyce otworzył III Forum Innowacji

0
Podziel się:

Panel o przyszłości energetyki i kierunkach rozwoju tej dziedziny gospodarki
otworzył III Forum Innowacji, które rozpoczęło się w środę w Rzeszowie. Spotkanie, które powiązane
jest z Forum Ekonomicznym w Krynicy, potrwa do czwartku.

Panel o przyszłości energetyki i kierunkach rozwoju tej dziedziny gospodarki otworzył III Forum Innowacji, które rozpoczęło się w środę w Rzeszowie. Spotkanie, które powiązane jest z Forum Ekonomicznym w Krynicy, potrwa do czwartku.

W panelu zatytułowanym "Atom, węgiel, ropa, gaz, słońce i wiatr - dokąd zmierzamy?" udział wziął m.in. prezes koncernu energetycznego Enea Maciej Owczarek. Jego zdaniem wszystkim zależy na tym, by energia była "czysta", czyli pochodziła ze źródeł odnawialnych. Zaznaczył jednak, że obecnie ok. 90 proc. energii wytwarza węgiel i w najbliższych latach sytuacja ta się nie zmieni.

"Mając to na uwadze i patrząc, w którą stronę moglibyśmy pójść, to największym wyzwaniem są innowacje - czyli znajdowanie miejsc, w których można coś poprawić" - dodał. Owczarek zastrzegł przy tym, że koncerny energetyczne nie zajmują się tworzeniem nowych technologii, a tylko je kupują i stosują.

Podkreślił, że jedyną alternatywną dla węgla technologią w energetyce, dostępną w ilościach przemysłowych, jest energia nuklearna. "Ponad 400 takich siłowni pracuje na całym świecie i obok nich płynie czysta woda. Czasami zagrożenia, o jakich się mówi w związku z tą energią, to fakty czysto medialne" - dodał.

Prezes koncernu Tauron Polska Energia Dariusz Lubera zwrócił uwagę na to, że każda wprowadzana innowacja kosztuje i zapłaci za nią klient. Dlatego - jak dodał - w energetyce nie może być nagłej rewolucji, ale powolna ewolucja.

"Innowacja musi dotknąć również wszystkich obszarów, także dystrybucji, czyli wprowadzenia tzw. smart gridów (inteligentnych systemów elektroenergetycznych - PAP). To jest najbliższa przyszłość tej branży" - dodał.

Z kolei dyrektor departamentu energii jądrowej w Ministerstwie Gospodarki Zbigniew Kubacki podkreślił w swoim wystąpieniu, że niemal wszystkie kraje sąsiadujące z Polską budują i rozwijają siłownie atomowe.

Jego zdaniem energia jądrowa da polskiej gospodarce duży impuls do rozwoju. "Także medycyna czy rolnictwo może zyskać na tej energetyce. Z punktu widzenia rządu, projekt energii jądrowej jest skokiem cywilizacyjnym i kołem zamachowym gospodarki" - mówił Kubacki.

Kolejny panelista, prezes Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej Guenter Schlagowski zaproponował, by zamiast "o konsumpcji energii mówić o konsumpcji wiedzy". "Ponad 90 proc. czasu spędzamy w budynkach, dlatego musimy tak budować, aby oszczędzać energię. Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które ma wiedzę, technologię i możliwości, żeby znacznie ograniczyć zużycie energii" - powiedział.

Jedną z jego propozycji jest przeprowadzenie gruntownej termomodernizacji wszystkich budynków.

W III Forum Innowacji udział bierze prawie 300 uczestników m.in. z Francji, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Głównymi tematami tegorocznej edycji forum jest m.in. energetyka i medycyna. W czwartek odbędą się panele poświęcone m.in. innowacjom w nauce.

Współorganizatorami rzeszowskiej imprezy są m.in.: miasto Rzeszów, Fundacja Instytutu Studiów Wschodnich, która organizuje Forum w Krynicy, oraz samorząd województwa podkarpackiego. Forum Ekonomiczne w Krynicy to największe tego typu spotkanie w naszej części Europy. (PAP)

huk/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)