Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rzeszów: Powstaje komiks o gen. Stanisławie Maczku

0
Podziel się

Na początku przyszłego roku rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej
wyda komiks o walkach dowodzonej przez gen. Maczka motorowej 10. Brygady Kawalerii we wrześniu 1939
r. na Podkarpaciu. W piątek w Rzeszowie zaprezentowano jego fragmenty.

bEqDXeoR

Na początku przyszłego roku rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej wyda komiks o walkach dowodzonej przez gen. Maczka motorowej 10. Brygady Kawalerii we wrześniu 1939 r. na Podkarpaciu. W piątek w Rzeszowie zaprezentowano jego fragmenty.

"We wrześniu 1939 r. dowodzone przez niego oddziały m.in. w okolicach Rzeszowa i Łańcuta stoczyły walki z Niemcami. Zadały im wtedy znaczne straty" - powiedział Jakub Izdebski z IPN w Rzeszowie.

Autorami komiksu są rysownik Tomasz Bereźnicki i historyk Sławomir Zajączkowski. "Celem publikacji jest przybliżenie postaci tego zasłużonego polskiego dowódcy wojskowego" - zaznaczył Izdebski.

bEqDXeoT

Będzie to czwarty komiks wydanym przez rzeszowski IPN. "Wcześniejsze w ten sposób przypomniały postać prezesa IV zarządu zrzeszenia +Wolność i Niezawisłość+ ppłk Łukasza Cieplińskiego, odbicie 11 żołnierzy Armii Krajowej z aresztu UB w Brzozowie oraz cichociemnych wywodzących się z Podkarpacia" - dodał Izdebski.

Gen. Maczek brał udział w I wojnie światowej, a potem w wojnie polsko-ukraińskiej oraz wojnie polsko-bolszewickiej. Po kampanii wrześniowej 1939 r. przedostał się do Francji. W kampanii francuskiej 1940 r. dowodził 10. Brygadą Kawalerii Pancernej.

Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii zorganizował i dowodził 1. Dywizją Pancerną. Od sierpnia 1944 r. dywizja uczestniczyła w walkach w Europie północno-zachodniej. Pod Falaise w Normandii stoczyła największą bitwę, która miała duży wpływ na zwycięstwo wojsk alianckich. Dywizja gen. Maczka wyzwalała północno-wschodnią Francję, Belgię i Holandię. Wojnę zakończyła w rejonie bazy niemieckiej marynarki wojennej Wilhelmshaven.

Po zakończeniu II wojny światowej gen. Maczek pozostał na emigracji. Zmarł w wieku 102 lat w 1994 r. w Edynburgu.(PAP)

bEqDXeoZ

kyc/ ls/

bEqDXepu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)