Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeszów: Przegląd filmowy w 100. rocznicę urodzin płk. Cieplińskiego

0
Podziel się:

Przegląd filmów dokumentalnych z pięciu edycji festiwalu "Niepokorni,
Niezłomni, Wyklęci" rozpoczął się w piątek w Rzeszowie. Retrospektywę zorganizowano z okazji 100.
rocznicy urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego prezesa IV Zarządu zrzeszenia "Wolność i
Niezawisłość".

Przegląd filmów dokumentalnych z pięciu edycji festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" rozpoczął się w piątek w Rzeszowie. Retrospektywę zorganizowano z okazji 100. rocznicy urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego prezesa IV Zarządu zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

"Celem dwudniowego przeglądu oraz sobotniego koncert zespołu De Press z utworami z płyty +Myśmy Rebelianci+ jest przypomnienie płk. Cieplińskiego, zrzeszenia WiN oraz Żołnierzy Wyklętych. Językiem filmu i muzyki chcemy przywracać pamięć historyczną o nich" - powiedziała Małgorzata Waksmundzka-Szarek z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

W trakcie przeglądu pokazanych będzie dziewięć filmów zaprezentowanych w latach 2008-2013 w Gdyni na festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".

W piątek widzowie obejrzą "Oskarżenie" Grzegorza Brauna, "Pamięć - Narodowe Siły Zbrojne" Iwony Bartólewskiej, "Pohańbiona godność" Dariusza Walusiaka i Elżbiety Jakimek-Zapart, "Sny stracone, sny odzyskane" Arkadiusza Gołębiewskiego oraz "Za Boga i Ojczyznę" Dariusza Walusiaka. Natomiast dzień później zaplanowano projekcje "Mitu o Szarym" Grzegorza Królikiewicza, "Wyroku śmierci" Ewy Szakalickiej, "Klamrę" Jędrzeja Lipskiego i Piotra Malucha, "Kwaterę Ł", A. Gołębiewskiego.

Organizatorami przedsięwzięcia są IPN oddział w Rzeszowie i Urząd Marszałkowski woj. podkarpackiego.

Ciepliński urodził się 26 listopada 1913 r. We wrześniu 1939 r. odznaczył się w czasie bitwy nad Bzurą. Otrzymał wtedy order Virtuti Militari. Walczył w obronie Warszawy.

W 1940 r. związał się z konspiracją w Rzeszowie, gdzie m.in. dowodził inspektoratem rejonowym ZWZ-AK. W 1945 r. przeszedł do Delegatury Sił Zbrojnych. W styczniu 1947 r. stanął na czele IV zarządu WiN.

WiN powstało we wrześniu 1945 r. Deklarowało walkę o podstawowe prawa obywateli oraz niezawisłości państwa polskiego. Żądało przeprowadzenia w Polsce wolnych wyborów parlamentarnych poprzedzonych przywróceniem swobody zrzeszania się i prasy.

Ciepliński został aresztowany przez UB 27 listopada 1947 r. W 1947 r. przeprowadzono trzy pokazowe procesy kolejnych zarządów WiN. Wyrok w sprawie IV zarządu zapadł 14 października 1950 r.

1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałami w tył głowy zostali straceni członkowie IV zarządu WiN: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka. Następnego dnia rano zwłoki pomordowanych umieszczono w trumnach i wywieziono z terenu więzienia. Do dziś nieznane jest miejsce ich pochówku.

W ostatnią niedzielę w Rzeszowie odsłonięto pomnik płk. Cieplińskiego. Popiersiami upamiętniono także sześciu, straconych razem z nim 1 marca 1951 r., działaczy WiN.(PAP)

kyc/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)