Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeszów: Represjonowani nie chcą ulicy im. Władysława Kruczka

0
Podziel się:

Podkarpackie Stowarzyszenie Osób
Represjonowanych w Stanie Wojennym zaprotestowało w poniedziałek
przeciwko decyzji rady Rzeszowa, która uczyniła patronem jednej z
tamtejszych ulic komunistycznego polityka Władysława Kruczka.

Podkarpackie Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym zaprotestowało w poniedziałek przeciwko decyzji rady Rzeszowa, która uczyniła patronem jednej z tamtejszych ulic komunistycznego polityka Władysława Kruczka.

Na mocy czwartkowej uchwały radnych, Kruczek będzie patronował ulicy w Zwięczycy (gdzie się urodził), którą 1 stycznia 2008 r. włączono do Rzeszowa.

Za wnioskiem w tej sprawie głosowało 14 radnych klubu Rozwój Rzeszowa, popierających związanego z SLD prezydenta miasta. Czterech radnych wstrzymało się od głosu. Przeciwko było ośmiu radnych z PiS oraz radny PO. Lider rzeszowskiej "Solidarności" w latach 80., a obecnie radny miejski Antoni Kopaczewski na znak protestu nie uczestniczył w głosowaniu. Zapowiedział, że PiS będzie się domagać zmiany podjętej decyzji. Uchwałę rady w ub. tygodniu oprotestował rzeszowski region NSZZ "Solidarność".

Według zwolenników uchwały, Kruczek - w latach 1956-71 I sekretarz KW PZPR w Rzeszowie - był dobrym gospodarzem województwa i dbał o rozwój miasta.

Zdaniem sygnatariuszy protestu, radni klubu Rozwój Rzeszowa, inicjatorzy uchwały, "zrobili lwią przysługę lewicy i nie wyciągnęli wniosków z lekcji udzielonej Polakom przez system totalitarny". "Zignorowali fakt, że komunizm, któremu służył Władysław Kruczek, został na równi z faszyzmem uznany prawnie za system zbrodniczy minionej epoki" - podkreślają członkowie stowarzyszenia.

Domagają się natychmiastowej zmiany uchwały "gdyż to, że rzeszowska ulica nosi jego imię, uwłacza nie tylko naszej godności, ale również godności każdego uczciwego Polaka".

Przypominają, że w okresie kiedy Kruczek kierował lokalnymi strukturami PPR, a później PZPR "na rzeszowskim zamku więziono polskich patriotów, żołnierzy AK, NSZ, działaczy WiN oraz mordowano ich, wykonując na nich wyroki śmierci w podziemiach zamku".

W okresie międzywojennym Kruczek był działaczem Komunistycznej Partii Polski. Podczas II wojny światowej służył w Armii Czerwonej, potem organizował PPR i Gwardię Ludową w okolicach Rzeszowa.

Po wojnie był I sekretarzem Komitetu Miejskiego PPR i PZPR w Rzeszowie, sekretarzem KW PZPR w Poznaniu i Bydgoszczy. Od 1956 do 1971 r. był I sekretarz KW PZPR w Rzeszowie. Później został członkiem Biura Politycznego KC PZPR. Wchodził w skład Rady Państwa, która wydała dekret o wprowadzeniu stanu wojennego. Zmarł w 2003 roku.(PAP)

kyc/ la/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)