Notowania

international
12.07.2010 11:17

Rzeszów: Ruszyły lekcje języka angielskiego "Pomost International"

Ponad 100 osób bierze udział w XX jubileuszowym kursie Języka Angielskiego i Kultury Amerykańskiej "Pomost International", który rozpoczął się w poniedziałek w Rzeszowie. Zajęcia poprowadzi 12 wolontariuszy z Buffalo w USA.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ponad 100 osób bierze udział w XX jubileuszowym kursie Języka Angielskiego i Kultury Amerykańskiej "Pomost International", który rozpoczął się w poniedziałek w Rzeszowie. Zajęcia poprowadzi 12 wolontariuszy z Buffalo w USA. *

Dwutygodniowy kurs potrwa do 24 lipca. Organizowany jest przez Stowarzyszenie "Pomost International" w Buffalo oraz Urząd Miasta Rzeszowa w˙ramach współpracy partnerskiej obu tych miast.

Kurs przeznaczony jest dla osób znających język angielski przynajmniej w stopniu podstawowym, ponieważ zajęcia prowadzone są wyłącznie w języku angielskim. Są to warsztaty językowe, a nauce języka towarzyszą zabawy sprzyjające poznaniu kultury, historii i życia codziennego.

Podczas dotychczasowych edycji kursu uczestnicy wspólnie z nauczycielami brali udział w spotkaniach nawiązujących m.in. do Halloween, amerykańskich świąt narodowych; organizowali bale przebierańców, gry i zawody sportowe, występy słowno-muzyczne w jęz. angielskim, urodziny. Wszystkie te formy miały pomóc we wzajemnym poznaniu się uczestników i nauczycieli, a także kultury, historii i życia codziennego obu krajów.

Organizatorzy podkreślają, że zadaniem kursu jest przede wszystkim rozwijanie umiejętności konwersacji. Dlatego zalecają uczestnikom, aby nawet w czasie przerw między zajęciami rozmawiali ze sobą po angielsku.

W związku z XX jubileuszową edycją kursu, w ramach programu zajęć planowane jest spotkanie z uczestnikami z poprzednich lat.

Wśród uczniów jest zarówno młodzież, około 100 osób, jak i kilkunastu dorosłych. Zostali oni podzieleni na 6-10 osobowe grupy. W ramach kursu odbywają się zajęcia całodzienne, głównie dla młodzieży i studentów. Natomiast dla osób pracujących prowadzone są zajęcia wieczorowe.

Ich nauczycielami, pracującymi jako wolontariusze są najczęściej zawodowi i emerytowani nauczyciele, choć nie brakuje także przedstawicieli innych zawodów, jest m.in. pilot wojskowy i dziennikarze.

Siedmioro tegorocznych nauczycieli jest w Rzeszowie już po raz kolejny. Do prowadzenia zajęć w Polsce przygotowywali się przez cały rok, m.in. opracowywali program kursu, metodologię i strategię szkolenia. Utworzyli także podręcznik, który w formie elektronicznej został wcześniej przesłany do Rzeszowa i wydrukowany dla każdego ucznia. Amerykanie przygotowali także i przywieźli ze sobą dla każdego pomoce naukowe i materiały szkoleniowe.

Zakwaterowanie i˙wyżywienie Amerykanów oraz przygotowanie i organizacja kursu finansowana jest z opłat, jakie ponoszą uczestnicy kursu. Natomiast za podróż w obie strony nauczyciele płacą sami.

W pierwszej edycji kursu w 1991 roku wzięli udział m.in. prezydenci Rzeszowa oraz pracownicy Urzędu Miasta.

Historia "Pomost International" sięga 1990˙r., gdy Richard Sokołowski z Buffalo w USA zamieścił w˙"Gazecie Wyborczej" artykuł, w którym wyraził swoje zainteresowanie zorganizowaniem obozu językowego w Polsce. W tym celu powstała w Buffalo niedochodowa organizacja "Pomost International". Zainteresowanie pomysłem wyraziło wiele miast, ale ostatecznie został wybrany Rzeszów, jako miasto partnerskie Buffalo. Ponadto znaczenie miały także szczególne powiązania Polonii amerykańskiej z˙regionem Polski południowo-wschodniej.

Wiosną 1991 r., podczas spotkania z˙włodarzami Rzeszowa zaplanowano pierwszą edycję kursu na lipiec 1991 r. Od tego czasu "Pomost International" organizowany jest w Rzeszowie corocznie podczas wakacji.(PAP)

api/ ls/ jbr/

Tagi: international, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz