Notowania

prywatyzacja
30.06.2009 15:43

Rzeszów: Śledztwo ws. prywatyzacji Zelmeru umorzone

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie umorzyła we wtorek śledztwo w sprawie prywatyzacji Zelmeru, w którym podejrzane były cztery osoby z Ministerstwa Skarbu Państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie umorzyła we wtorek śledztwo w sprawie prywatyzacji Zelmeru, w którym podejrzane były cztery osoby z Ministerstwa Skarbu Państwa.

Chodziło o podejrzenie zaniżenia podczas sprzedaży cen akcji Zelmeru, przez co Skarb Państwa miał stracić ponad 42 mln zł.

Jak poinformowała rzeczniczka prokuratury Mariola Zarzyka-Rzucidło, śledztwo umorzono wobec niepopełnienia przez podejrzanych zarzucanych im czynów.

Śledztwo wykazało brak jednoznacznych dowodów na to, że przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa w ramach procesu prywatyzacyjnego nie dopełnili swoich obowiązków. Ponadto nie można jednoznacznie stwierdzić, że decyzja, podjęta przez nich o ustaleniu przedziału cenowego akcji była nieprawidłowa.

Nie stwierdzono także, że ustalając cenę sprzedaży akcji Zelmeru na kwotę 13,20 zł Skarb Państwa poniósł szkodę, "gdyż nie można jednoznacznie stwierdzić zaistnienia straty racjonalnie oczekiwanych korzyści dochodowych Ministerstwa Skarbu Państwa" - napisano w komunikacie prokuratury.

Rzeszowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie prywatyzacji Zelmeru w kwietniu 2005 r. po złożeniu doniesienia przez posła Zygmunta Wrzodaka. Po przeprowadzeniu kontroli doniesienie w tej samej sprawie złożyła również NIK.

Dwóm byłym wiceministrom Dariuszowi W. i Przemysławowi M. oraz dyrektorowi departamentu prywatyzacji i jego zastępcy w listopadzie 2007 roku postawiono zarzuty niedopełnienia obowiązków związanych z ochroną interesów Skarbu Państwa oraz nadużycia udzielonych im uprawnień. Według prokuratury, sprzedając 85 proc. akcji po znacznie zaniżonej cenie - za ponad 169 mln zł - działali dla osiągnięcia korzyści majątkowej przez inwestorów obrotu publicznego oraz na szkodę Skarbu Państwa, który stracił ponad 42 mln zł.

Podejrzani nie przyznali się wówczas do zarzucanych im czynów, a większość odmówiła składania wyjaśnień.

Według NIK minister skarbu wycenił jedną akcję spółki na ponad 13 zł tymczasem - według pokontrolnego raportu - wartość akcji Zelmeru w styczniu 2005 roku wynosiła ponad 390 mln zł, co daje ponad 30 zł za jedną akcję. Zatem ponad 13 zł za akcję to według NIK około 43 proc. jej realnej wartości. (PAP)

api/ itm/ jra/

Tagi: prywatyzacja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz