Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeszów: Ulica Beskidzka zamiast Władysława Kruczka

0
Podziel się:

Rada Rzeszowa zdecydowała w piątek o zmianie
nazwy ulicy im. Władysława Kruczka na Beskidzką. Komunistyczny
działacz był patronem jednej z ulic niecały miesiąc. Został nim na
początku stycznia, po licznych protestach radni zmienili decyzję.

Rada Rzeszowa zdecydowała w piątek o zmianie nazwy ulicy im. Władysława Kruczka na Beskidzką. Komunistyczny działacz był patronem jednej z ulic niecały miesiąc. Został nim na początku stycznia, po licznych protestach radni zmienili decyzję.

Formalny wniosek o zmianę nazwy złożyli radni PiS i PO. "Nazwa ulicy nie powinna wywoływać konfliktów społecznych, a uchwała o nadaniu nazwy im. Władysława Kruczka takie spowodowała" - uzasadniał w piątek zmianę nazwy radny PiS Waldemar Szumny.

Za wnioskiem głosowało 14 radnych, jeden był przeciwko, a 13 wstrzymało się od głosu. Inicjatorzy nadania ulicy imienia Władysława Kruczka - radni klubu Rozwój Rzeszowa - wstrzymali się od głosu lub głosowali przeciwko. Klub Rozwój Rzeszowa popiera związanego z SLD prezydenta miasta.

Od 3 stycznia Kruczek patronował ulicy w Zwięczycy (gdzie się urodził), włączonej do Rzeszowa. Według zwolenników uchwały, Kruczek - w latach 1956-71 I sekretarz KW PZPR w Rzeszowie - był dobrym gospodarzem województwa i dbał o rozwój miasta.

Uchwałę rady z 3 stycznia oprotestowali m.in. rzeszowski region NSZZ "Solidarność", Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym, PiS. Ponadto do miejscowej prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa propagowania totalitaryzmu złożyli prezes IPN oraz grupa działaczy opozycji solidarnościowej.

Apel do radnych o wycofanie decyzji podpisali też m.in. parlamentarzyści, trzech byłych prezydentów miasta, marszałek województwa, kurator oświaty, kombatanci, naukowcy i związkowcy.

Urodzony w 1910 r. w Zwięczycy k. Rzeszowa Kruczek w okresie międzywojennym był działaczem Komunistycznej Partii Polski. Podczas II wojny światowej służył w Armii Czerwonej, potem organizował Polską Partię Robotniczą i Gwardię Ludową w okolicach Rzeszowa.

Po wojnie był I sekretarzem Komitetu Miejskiego PPR i PZPR w Rzeszowie, sekretarzem KW PZPR w Poznaniu i Bydgoszczy. Od 1956 do 1971 r. był I sekretarzem KW PZPR w Rzeszowie. Później został członkiem Biura Politycznego KC PZPR. Wchodził w skład Rady Państwa, która wydała m.in. dekret o wprowadzeniu stanu wojennego. Zmarł w Warszawie w 2003 r.(PAP)

kyc/ huk/ ura/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)