Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rzeszów: Wystawa przypominająca postać Ryszarda Siwca

0
Podziel się

Wystawę przypominającą postać Ryszarda Siwca, który 8 września 1968 r.
podczas dożynek na Stadionie 10-lecia w Warszawie dokonał samospalenia w proteście przeciw
interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, otwarto w piątek w Rzeszowie.

bEraOCPV

Wystawę przypominającą postać Ryszarda Siwca, który 8 września 1968 r. podczas dożynek na Stadionie 10-lecia w Warszawie dokonał samospalenia w proteście przeciw interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, otwarto w piątek w Rzeszowie.

W tym roku mija 45. rocznica jego śmierci. Eksponowana na ogrodzeniu siedziby rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej wystawa "Krzyk szarego człowieka. Ryszard Siwiec 1909 - 1968" będzie czynna do końca września.

"Mamy nadzieję, że o Ryszardzie Siwcu dowie się jak najwięcej osób. O jego bohaterskim czynie opinia publiczna w PRL nie została poinformowana. Służba Bezpieczeństwa podjęła działania mające zapobiec przeciekowi jakichkolwiek informacji. Dopiero w kwietniu 1969 r. wiadomość o tragedii wyemitowało Radio Wolna Europa" - powiedziała Małgorzata Waksmundzka-Szarek z rzeszowskiego IPN.

bEraOCPX

Kolejną próbę dotarcia do społeczeństwa podjęła rodzina, wydając w 1979 r. w drugim obiegu wydawniczym poświęconą mu broszurę. Do zbiorowej pamięci Siwiec trafił jednak dopiero po 1989 r.

Na wystawie zgromadzono m.in. kopie dokumentów i fotografie, które przedstawiają jego sylwetkę i dramatyczny protest poprzez samospalenie.

Wystawa była też inspiracją do powstania projektu multimedialnego. Jego autorami są Jakub Izdebski i Marcin Krzanicki z rzeszowskiego IPN. 10 września w Przemyślu odbędzie prezentacja przedsięwzięcia.

W skład projektu wchodzą: strona internetowa poświęcona Siwcowi (www.ryszardsiwiec.com), e-book przeznaczony na urządzenia iPadR (edycja polska, czeska i angielska), dostępny nieodpłatnie w księgarni iBookstore, a także płyta z zawartością polskiej edycji serwisu internetowego, przeznaczona dla placówek oświatowych. Ryszard Siwiec urodził się 7 marca 1909 r. Po śmierci ojca wraz z matką przeprowadził się z Dębicy do Lwowa. Tam też ukończył Uniwersytet Jana Kazimierza. Po studiach zamieszkał w Przemyślu, gdzie pracował w urzędzie skarbowym.

bEraOCQd

W czasie II wojny był żołnierzem Armii Krajowej. Po wojnie odrzucił propozycję objęcia posady nauczyciela historii, nie chcąc uczyć zafałszowanej wersji dziejów, i zatrudnił się jako księgowy w Spółdzielczej Wytwórni Win. Zajmował się także ogrodnictwem i hodowlą kur, co pomagało mu utrzymać liczną rodzinę.

Nie potrafił zaakceptować ustroju komunistycznego. Starał się ukazać rodakom prawdę o PRL w ulotkach podpisywanych Jan Polak. Interwencja wojsk Układu Warszawskiego, których część stanowiły oddziały polskie, w Czechosłowacji w 1968 r. skłoniła go do dramatycznego kroku.

8 września 1968 r. podczas Centralnych Dożynek na Stadionie 10-lecia, w obecności przywódców PZPR, dyplomatów i 100-tysięcznej publiczności, Siwiec oblał się rozpuszczalnikiem i podpalił, krzycząc: "Protestuję!". Przed samospaleniem rozrzucił na stadionie ulotki z apelem protestacyjnym.

Zmarł 12 września 1968 r. w szpitalu w wyniku rozległych oparzeń. Został pochowany w Przemyślu.(PAP)

bEraOCQe

kyc/abe/

bEraOCQy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)