Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeszów: Zakończył się Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

0
Podziel się:

Koncert galowy, którego motywem przewodnim było polskie wesele, zakończył w
środę wieczorem XV Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. W
widowisku wystąpiły wszystkie 42 zespoły uczestniczące w festiwalu.

Koncert galowy, którego motywem przewodnim było polskie wesele, zakończył w środę wieczorem XV Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. W widowisku wystąpiły wszystkie 42 zespoły uczestniczące w festiwalu.

Na koncert złożyły się głównie polskie tańce ludowe i narodowe, takie jak m.in. krakowiak, mazur, polonez, kujawiak, oberek oraz tańce kaszubskie, kurpiowskie, Beskidu Śląskiego, ale także tańce innych krajów, w tym np. kazaczok, tańce orawskie, cieszyńskie, kazachskie.

Atrakcją było przedstawienie obrządku weselnego z różnymi charakterystycznymi symbolami. Wesele rozpoczął orszak z kościoła, powitanie pary młodej przez rodziców chlebem i solą. W trakcie wesela odbyły się także oczepiny, otańczanie panny młodej, błogosławieństwo i rozpakowywanie prezentów. W roli pary młodej wystąpili tancerze z zespołu Karolinka z Anglii - prawdziwi nowożeńcy, którzy 16 lipca, zaledwie tydzień przed rozpoczęciem festiwalu, wzięli ślub w Kazimierzu Dolnym.

Jak wyjaśnił PAP rzecznik festiwalu, Bartosz Bącal, to polskie wesele pokazane podczas koncertu galowego jest nawiązaniem m.in. do małżeństw, które zostały zawarte przy okazji minionych festiwali. "Doliczyliśmy się około 20 takich małżeństw, w tym to najmłodsze, zawarte tuż przed festiwalem" - zaznaczył.

W widowisku wystąpili także rodzice pary młodej, starosta weselny, swatka. W te role wcielili się tancerze z poszczególnych grup. Wnętrze hali, gdzie odbyło się polskie wesele, udekorowano w stylu głównej izby w wiejskiej chacie. Występy odbywały się na scenie głównej i pomocniczej, ustawionej na środku hali.

Gościem specjalnym koncertu galowego był marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Festiwal rozpoczął się w ubiegły piątek barwnym korowodem wszystkich zespołów, które przeszły ulicami miasta. W programie festiwalu znalazł się koncert powitalny "Na ludową nutę" i najbardziej atrakcyjny dla rzeszowskiej publiczności koncert tańców i pieśni krajów zamieszkania.

Tradycyjnie głównym miejscem festiwalowym pozostał Rzeszów, ale zespoły wystąpiły także w czterech innych miastach regionu: Iwoniczu, Sanoku, Jarosławiu i Tarnobrzegu.

W imprezie wzięło udział prawie 1700 osób, w tym około 1400 tancerzy z 42 zespołów oraz m.in. uczestnicy studium choreograficznego i osoby towarzyszące. Pod względem liczby uczestników był to największy z dotychczasowych festiwali. Najstarszy z uczestników miał około 80 lat, najmłodszy - 17.

Do Rzeszowa przyjechały zespoły z 16 krajów świata, w tym po raz pierwszy w historii festiwalu zespół z Mołdawii. Tradycyjnie najliczniej reprezentowana była Kanada - 12 zespołów. Przybyła też Polonia z USA, Australii, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Niemiec, Czech, Francji, Szwecji, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Rosji i Kazachstanu.

Po raz pierwszy festiwal zorganizowały wspólnie Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta i Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

Podobnie jak w latach ubiegłych, zespoły przyjechały na własny koszt; strona polska sfinansowała ich pobyt (zakwaterowanie, wyżywienie).

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych odbywa się w Rzeszowie od 1969 roku, co trzy lata, tradycyjnie w pierwszym wakacyjnym miesiącu. W I festiwalu uczestniczyło 13 zespołów. Polonusi zza wschodniej granicy w imprezie wzięli udział dopiero w VIII edycji, w 1989 roku.

Agnieszka Pipała(PAP)

api/ hes/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)