Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeźba "Golem" Davida Czernego stanęła w Poznaniu

0
Podziel się:

Rzeźbę "Golem" Davida Czernego, znanego czeskiego artysty, odsłonięto w środę
w centrum Poznania. To pierwsza praca tego artysty kupiona przez polskie miasto.

Rzeźbę "Golem" Davida Czernego, znanego czeskiego artysty, odsłonięto w środę w centrum Poznania. To pierwsza praca tego artysty kupiona przez polskie miasto.

Jak powiedział sam Czerny, historia Golema łączy Pragę z Poznaniem. Według legendy, człekopodobna, pozbawiona duszy istota powstała za sprawą urodzonego w Poznaniu rabina Pragi Maharala.

Rzeźba powstała na zamówienie Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Artysta przedstawił Golema jako ponad 2,5-metrową, ażurową postać ze stali, zdającą się być w ruchu.

"Władze Poznania zdecydowały się postawić rzeźbę obok chodnika i między drzewami, choć została pomyślana jako postać +idąca+ wśród innych przechodniów. Liczę, że ostatecznie uda się ją przenieść tam, gdzie być powinna" - powiedział Czerny.

Czerny jest m.in. autorem znajdującej się w Pradze rzeźby świętego Wacława siedzącego na martwym, odwróconym koniu. Szczególnie znany w całej Europie stał się wtedy, gdy w Brukseli wystawił pracę "Entropa - Stereotypy są barierami do zburzenia", prezentującą w prześmiewczy sposób państwa członkowskie Unii Europejskiej.

"Już kilka razy przymierzaliśmy się do współpracy z Davidem, cieszę się, że to się powiodło. Przysyłał różne propozycje, bardziej lub mniej kontrowersyjne. Uważałem, że jeśli miasto ma to finansować i mamy rzeźbę postawić w ważnym miejscu w Poznaniu, nie powinna być to rzecz, która wywoła gwałtowne rozruchy" - powiedział PAP Piotr Voelkel, prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Rzeźba kosztowała ok. 300 tys. zł. Jak dodał Voelkel, niewykluczone, że wkrótce "Golem" stanie jednak na chodniku między przechodniami. Czerny ma być też zaproszony do tworzenia kolejnych prac dla Poznania.

Golem to w tradycji żydowskiej istota utworzona z gliny na kształt człowieka, ale pozbawiona duszy. Twórcą Golema według legendy jest urodzony w Poznaniu żydowski rabin i mistyk Jehuda Loew ben Bekalel znany jako Maharal. Był on głównym rabinem Poznania i całej Wielkopolski, a od 1598 r. - głównym rabinem w Pradze.

Według legendy, kiedy nasilały się ataki na praskich Żydów, rabin stworzył postać z gliny na podobieństwo człowieka, w którą tchnął życie. (PAP)

rpo/ abe/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)