Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rzym jest w szponach mafii

0
Podziel się:

Centrum opanowała kalabryjska n'drangheta, a przedmieścia - neapolitańska kamorra.

Rzym jest w szponach mafii
(PAP/EPA)

Rzym znajduje się w szponach mafii: centrum opanowała kalabryjska n'drangheta, a przedmieścia - neapolitańska kamorra.

Takie wnioski przedstawił regionalny urząd nadzoru nad bezpieczeństwem po spektakularnej akcji policji, która skonfiskowała uwiecznioną niedawno przez Federico Felliniego stołeczną kawiarnię _ Cafe de Paris _.

Okazało się, że ten słynny lokal na via Veneto, należący teoretycznie do fryzjera, był w rzeczywistości kontrolowany przez potężną mafię z Kalabrii. Podczas operacji na wniosek prokuratury skonfiskowano ulokowany w Rzymie majątek n'dranghety o łącznej wartości 200 milionów euro.

To wierzchołek góry lodowej - alarmują eksperci do walki z mafią, wyrażając jednocześnie przekonanie, że zbyt długo informacje o obecności gangów kalabryjskich we włoskiej stolicy były lekceważone i niedoceniane.

Przedstawiciele specjalnych oddziałów karabinierów uważają, że - w przeciwieństwie na przykład do Neapolu - w Rzymie gangi nie kontrolują miejskich dzielnic. Ich jedynym celem jest pranie brudnych pieniędzy w zakładanych przez nie firmach, sklepach, restauracjach i innych lokalach. Klany opanowały także centra handlowe w Wiecznym Mieście.

Nieważne jest przy tym - podkreślają cytowani przez prasę reprezentanci wymiaru sprawiedliwości - czy działalność jest dochodowa, czy nie. Liczy się tylko możliwość wyprania pieniędzy pochodzących z wymuszeń, handlu narkotykami i innych przestępstw.

Rzym to dla mafiosów wielka _ pralnia _ - wynika z analiz urzędu nadzoru nad bezpieczeństwem w regionie Lacjum. Gangi kamorry działają w dzielnicach peryferyjnych, m.in. Centocelle, Ciampino i nadmorskiej Ostii oraz w przemysłowych ośrodkach pod Rzymem. Według szacunków w Rzymie aktywnych jest 25 gangów z Kalabrii i 23 klany kamorry.

Na zdjęciu: Roberto Saviano, autor książki Gommora

ZOBACZ TAKZE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)