Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd: IPN nie musi płacić Ruchowi 41,6 mln za korzystanie z budynku

0
Podziel się:

Instytut Pamięci Narodowej nie musi płacić Ruchowi SA 41 mln 683 tys. zł za
korzystanie z budynku przy ul. Towarowej w Warszawie, w którym od 2000 do 2013 r. mieściła się
centrala instytutu - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Wtorkowy wyrok jest nieprawomocny.

Instytut Pamięci Narodowej nie musi płacić Ruchowi SA 41 mln 683 tys. zł za korzystanie z budynku przy ul. Towarowej w Warszawie, w którym od 2000 do 2013 r. mieściła się centrala instytutu - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Wtorkowy wyrok jest nieprawomocny.

Spółka chciała zapłaty za cały okres, gdy IPN korzystał z nieruchomości. Teraz Ruch wystąpi o pisemne uzasadnienie niekorzystnego wyroku, ale jeszcze nie zdecydował, czy odwołać się od niego.

IPN był samoistnym posiadaczem biur przy Towarowej, miał też skuteczny tytuł prawny do korzystania z nieruchomości - podkreśliła w uzasadnieniu wyroku sędzia Sylwia Łuczak. Było to porozumienie z października 2000 r., które określało zasady korzystania z budynku Ruchu przez IPN i dawało Ruchowi prawo zamiany go na inny budynek, zaproponowany przez Skarb Państwa.

W ocenie sądu było to użyczenie, a ponieważ umowa nie miała zakreślonego terminu obowiązywania, nie było też terminu, kiedy zamiana budynku miałaby nastąpić. Ruch prowadził negocjacje w sprawie uzyskania nieruchomości zamiennej i podczas tych rozmów powoływał się na treść porozumienia - uzasadniała sędzia Łuczak.

Spółka pomimo ciągnących się rozmów i niezrealizowanej zamiany nie zakończyła negocjacji w tej sprawie i nie zażądała wydania użytkowanego przez IPN budynku. Dopiero w 2012 r. władze Ruchu oświadczyły, że uznają za nieobowiązujące porozumienie z 2000 r. - przypominała sędzia w ustnym uzasadnieniu wyroku. Dopiero potem spółka wystąpiła z roszczeniem za bezumowne korzystanie przez IPN z budynku.

Centrala IPN od 2000 r. zajmowała należący do Ruchu budynek przy ul. Towarowej o powierzchni biurowej 8,5 tys. m kw. IPN otrzymał go w użytkowanie od ministra skarbu. Ruch miał uzyskać od Skarbu Państwa nieruchomość zamienną, jednak do tego nie doszło. W 2006 r. spółka weszła na giełdę, do 2010 r. większość akcji miał Skarb Państwa.

W 2012 r. Ruch sprzedał budynek należącej do grupy Skanska firmie GHN, bo Instytut nie mógł go kupić z powodu cięć budżetowych. Resort skarbu zapewnił, że nie pozostawi IPN bez siedziby i zaproponował kilka lokalizacji. Ostatecznie w czerwcu 2013 r. MSP przekazało IPN siedmiopiętrowy budynek przy ul. Wołoskiej o powierzchni 6800 m kw. IPN wyprowadził się z budynku przy Towarowej do nowej siedziby w październiku 2013 r.(PAP)

ago/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)