Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd Najwyższy rozpatruje legalność antyimigracyjnej ustawy w Arizonie

0
Podziel się:

Amerykański Sąd Najwyższy rozpoczął w środę przesłuchania w sprawie
kontrowersyjnej ustawy imigracyjnej w stanie Arizona. Administracja wniosła o jej uchylenie jako
naruszającej zasadę, że sprawy imigracji należą do kompetencji władz federalnych.

Amerykański Sąd Najwyższy rozpoczął w środę przesłuchania w sprawie kontrowersyjnej ustawy imigracyjnej w stanie Arizona. Administracja wniosła o jej uchylenie jako naruszającej zasadę, że sprawy imigracji należą do kompetencji władz federalnych.

Ustawa w Arizonie, uchwalona prawie dwa lata temu, przewiduje, że policja musi tam zatrzymywać osoby, które podejrzewa, że są nielegalnymi imigrantami, i sprawdzać, czy mają prawo pobytu w USA. Pozwala również na wymierzanie kar nielegalnym imigrantom za pracę w USA, a nawet samo staranie się o pracę.

Ustawa spotkała się z ostrą krytyką ze strony obrońców praw człowieka, praw imigrantów, a także lobby latynoskiego w USA. Twierdzą oni, że prawo to prowadzi do "profilowania rasowego", ponieważ policja będzie zatrzymywać osoby podejrzane o to, że są w USA nielegalnie, na podstawie ich wyglądu, gdyż przytłaczająca większość nielegalnych imigrantów to przybysze z Meksyku i innych krajów Ameryki Łacińskiej.

Przeciwnicy ustawy zaskarżyli ją do sądu niższej instancji, który nakazał złagodzenie jej przepisów. Ustawa zabrania "profilowania rasowego".

Policja w Arizonie twierdzi, że zatrzymuje osoby, które podejrzewa, że są nielegalnymi imigrantami np. wtedy, gdy ich zniszczone lub zakurzone ubranie wskazuje, że mogli przejść przez granicę z Meksykiem, przebiegającą w Arizonie przez pustynię.

Ustawa ma poparcie zdecydowanej większości mieszkańców Arizony. Jej rzecznicy zwracają uwagę, że nielegalni imigranci stanowią znaczne obciążenie miejscowego szkolinictwa, służby zdrowia i opieki społecznej. Wielu też popełnia przestępstwa.

Podobne restrykcyjne prawa imigracyjne uchwalono w ostatnich dwóch latach także w innych stanach, m.in. w Alabamie.

W środę, w pierwszym dniu przesłuchań przed Sądem Najwyższym, reprezentujący Arizonę adwokat Paul Clement zwrócił uwagę, że stan ponosi nieproporcjonalnie duży ciężar nielegalnej imigracji, gdyż przez jego granicę z Meksykiem przedostaje się do USA jedna trzecia imigrantów.

Reprezentujący administrację prawnik Don Verrilli argumentował, że tylko rząd federalny może formułować politykę imigracyjną.

Oczekuje się, że Sąd Najwyższy wyda orzeczenie w sprawie ustawy w Arizonie w czerwcu.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)