Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd nie oddalił pozwu Romaniuka przeciw Macierewiczowi

0
Podziel się:

Warszawski Sąd Okręgowy nie oddalił w piątek
cywilnego pozwu Tomasza Romaniuka przeciw Antoniemu Macierewiczowi
za wymienienie go w raporcie o WSI.

*Warszawski Sąd Okręgowy nie oddalił w piątek cywilnego pozwu Tomasza Romaniuka przeciw Antoniemu Macierewiczowi za wymienienie go w raporcie o WSI. *

Romaniuk chce od Macierewicza przeprosin w Rzeczpospolitej, Gazecie Wyborczej i Życiu Warszawy za umieszczenie go w raporcie jako tajnego współpracownika WSI. Wnosi też o zasądzenie od autora raportu 10 tys. zł na zakład dla niewidomych w podwarszawskich Laskach.

Samego Macierewicza nie było na rozprawie, w Sejmie trwały głosowania, w których obecny poseł PiS uczestniczył. Nie nadesłał jednak informacji o swej nieobecności i sąd prowadził sprawę bez jego udziału. O tym, że Macierewicz jest w Sejmie i że przedłużają się tam głosowania informowała sąd grupa starszych osób, które jako publiczność weszły na salę.

Sąd wypowiedział się jednak jedynie na temat dopuszczalności pozwu i drugiego wniosku Macierewicza z odpowiedzi na pozew Romaniuka - w sprawie utajnienia procesu. Zdecydował, że rozprawy nie będą tajne. Kolejny termin sąd wyznaczy po uprawomocnieniu się postanowienia o nie oddaleniu pozwu Romaniuka. Macierewicz może zaskarżyć to postanowienie.

Romaniuk wymieniony jest w raporcie o WSI autorstwa Macierewicza w jednym zdaniu załącznika "Zidentyfikowane osoby współpracujące niejawnie z żołnierzami WSI w zakresie działań wykraczających poza sprawy obronności państwa i bezpieczeństwa Sił Zbrojnych RP". "Tomasz ROMANIUK Pracując w LOT przekazywał informacje dotyczące prywatyzacji spółki, a także zestawienia personelu zatrudnionego w placówkach zagranicznych" - stwierdza raport.

W sądzie jest kilkanaście spraw przeciw Macierewiczowi za raport. Procesy cywilne wytoczyli MON lub samemu Macierewiczowi m.in. właściciel Polsatu Zygmunt Solorz oraz jego współpracownik Piotr Nurowski, szefowie TVN, publicyści Jerzy Marek Nowakowski i Jarosław Szczepański (dziś szef biura prasowego Sejmu). Część osób wytacza Macierewiczowi prywatne procesy karne o pomówienie (za co grozi do 2 lat więzienia).

W procesie przeciw Edmundowi Ochnio, wymienionego w raporcie z weryfikacji WSI jako ich agent zamieszany w nielegalny handel bronią, Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Macierewicz nie musi przepraszać. Sąd uznał, że Ochnio błędnie pozwał Macierewicza jako osobę prywatną, bo raport był dokumentem urzędowym, a w takim wypadku pozwać można tylko organ państwa, a nie osobę fizyczną. Ochnio zapowiedział odwołanie.

Od października Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi z doniesienia osób z raportu śledztwo w sprawie domniemanego niedopełnienia obowiązków przy tworzeniu raportu - grozi za to do 3 lat więzienia.(PAP)

ago/ wkr/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)