Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
20.09.2009 07:17

Sąd: NPD musi zdjąć antypolskie plakaty

Zdaniem sądu administracyjnego plakaty podżegają do nienawiści narodowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomás Fano/CC/Flickr)

Skrajnie prawicowa niemiecka partia NPD musi zdjąć swoje antypolskie plakaty wyborcze rozwieszone w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. W opinii sądu administracyjnego wyższej instancji w Greifswaldzie, spełniają one kryterium podżegania do nienawiści narodowej - poinformowała rzeczniczka sądu.

Werdykt ten oznacza anulowanie poprzedniego orzeczenia sądu administracyjnego, który nie dopatrzył się podżegania do nienawiści narodowej w plakatach z hasłami m.in. _ Zatrzymać inwazję Polaków! _.

Na początku września NPD rozwiesiło ponad 50 antypolskich plakatów m.in. w miejscowości Loecknitz. Ich usunięcie nakazały służby porządkowe. Koło NPD w powiecie Uecker-Randow zaskarżyło tę decyzję do sądu administracyjnego niższej instancji i wygrało.

W okręgu Uecker-Randow w pobliżu granicy z Polską od lat mieszka ponad 1000 polskich obywateli między innymi dlatego, że jest on położony blisko Szczecina, a ceny nieruchomości są tam korzystniejsze niż w Polsce.
Skargę przeciwko takiemu orzeczeniu zgłosiły władze powiatu. Przeciwko werdyktowi sądu wyższej instancji NPD może teraz odwołać się do Trybunału Konstytucyjnego.

Rzeczniczka sądu w Greifswaldzie wyjaśniła, że tekst i elementy graficzne plakatów NPD oraz ich konfiguracja uwłaczały godności innych ludzi, dlatego plakaty te stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Podkreśliła, że elementem porządku publicznego jest pokojowe współżycie narodów w Europie, a przeciwko temu wykraczają opinie wyrażane na plakatach, które w oczywisty sposób wpływają na wzrost ksenofobii.

Tagi: niemcy, sąd, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz