Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd odroczył do 26 maja rozprawę w procesie b. wiceministra zdrowia

0
Podziel się:

Kamienna (PAP) - Sąd w Skarżysku-Kamiennej
(Świętokrzyskie) odroczył w piątek do 26 maja proces byłego
wiceministra zdrowia Krzysztofa Grzegorka, oskarżonego o
przestępstwa korupcyjne. W sprawę zamieszanych jest czworo
znajomych Grzegorka.

Kamienna (PAP) - Sąd w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) odroczył w piątek do 26 maja proces byłego wiceministra zdrowia Krzysztofa Grzegorka, oskarżonego o przestępstwa korupcyjne. W sprawę zamieszanych jest czworo znajomych Grzegorka.

Współoskarżeni to: Andrzej Gadomski - były dyrektor Agencji Turystycznej "Terra Travel", Joanna Ćwiszewska - właścicielka tej agencji, Tadeusz Jasiński - zastępca dyrektora szpitala w Skarżysku-Kamiennej i Andrzej Sadłowski.

Powodem odroczenia piątkowej rozprawy była usprawiedliwiona zaświadczeniem lekarza sądowego nieobecność Andrzeja Gadomskiego oraz podyktowane tym odwołanie przez sąd wezwań świadków na ten dzień.

Sąd ujawnił, że świadectwo lekarskie o niezdolności Gadomskiego do doraźnego uczestniczenia w procesie obejmowało również termin poprzedniej rozprawy, w której oskarżony jednak uczestniczył.

Obrońca Gadomskiego, poproszony przez dziennikarzy o skomentowanie tego faktu powiedział, że jego klient "jest osobą wyjątkowo schorowaną, jednak lojalność procesowa sprawiła, że mimo dolegliwości (16 kwietnia - PAP) stawił się w sądzie". Adwokat wyraził nadzieję, że tak będzie również 26 maja.

Prokuratura Okręgowa w Radomiu postawiła Grzegorkowi siedem zarzutów, w tym cztery o charakterze korupcyjnym, i trzy dotyczące poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

Zarzuty wiążą się z okresem od lipca 2001 r. do listopada 2003 r., kiedy Grzegorek był zastępcą dyrektora w skarżyskim ZOZ. Miał przyjąć wówczas od przedstawicieli firmy Johnson & Johnson Poland korzyści majątkowe w kwocie ponad 22 tys. zł, w zamian za preferowanie przy zakupie materiałów medycznych tej firmy.

Pieniądze przekazywane miały być na podstawie fikcyjnych faktur wystawianych przez właścicielkę i pracowników Agencji Turystycznej "Terra Travel" ze Skarżyska-Kamiennej. Faktury poświadczały wykonywanie przez Grzegorka dla firmy Johnson & Johnson szkoleń, zjazdu i seminarium dla lekarzy, które - zdaniem prokuratury - w rzeczywistości nie odbyły się.

Grzegorek stwierdził przed sądem, że jest niewinny. Wyjaśnił, że został pomówiony przez współoskarżonego Andrzeja Gadomskiego o popełnienie przestępstw. Jak tłumaczył, była to z jego strony zemsta za zerwanie stosunków koleżeńskich.

Gadomski najpierw przyznał, że żałuje tego, iż jako dyrektor agencji zgodził się na wypisanie rachunków, które poświadczały nieprawdę, jednak na następnej rozprawie odwołał obciążające Grzegorka wyjaśnienia.

Oskarżony o udzielenie pomocy Grzegorkowi w przyjęciu korzyści majątkowych przez nakłonienie Gadomskiego do poświadczania nieprawdy w fakturach Tadeusz Jasiński - zastępca dyrektora skarżyskiego szpitala - nie przyznał się do winy.

Z kolei oskarżona o udzielanie pomocy Grzegorkowi w przyjęciu korzyści majątkowych Joanna Ćwiszewska zaprzeczyła, że jej firma czterokrotnie poświadczyła nieprawdę w fakturach VAT, wystawionych za usługi świadczone rzekomo przez Grzegorka.

Także Andrzej Sadłowski powiedział, że jest niewinny. W akcie oskarżenia zarzucono mu, że usiłował nakłonić Gadomskiego do sporządzenia oraz złożenia nieprawdziwego oświadczenia, z treści którego wynikało, że odwołuje złożone uprzednio wyjaśnienia obciążające Grzegorka.

Wszyscy objęci aktem oskarżeni wyrazili zgodę na ujawnienie ich personaliów.

Szósta osoba oskarżona w tej sprawie - Katarzyna K. - przyznała się do winy w śledztwie i dobrowolnie poddała się karze. Została skazana 2 kwietnia - w odrębnym postępowaniu - na pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz 800 zł grzywny.

Na początku czerwca zeszłego roku K. Grzegorek podał się do dymisji ze stanowiska wiceministra zdrowia. W lipcu zrezygnował z immunitetu poselskiego. Wcześniej, po odejściu z resortu, zawiesił członkostwo w PO i klubie parlamentarnym tej partii.

Radomska prokuratura okręgowa od września 2006 r. prowadzi śledztwo dotyczące przyjmowana korzyści majątkowych od firmy Johnson & Johnson i innych firm medycznych przez dyrektorów, ordynatorów i innych pracowników ponad 100 szpitali. (PAP)

mch/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)