Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd odrzucił skargę Siwka na decyzję ws. KRS

0
Podziel się:

Stołeczny sąd odrzucił w czwartek skargę Sławomira Siwka na decyzję I
instancji o odmowie wpisania go jako p.o. prezesa TVP do Krajowego Rejestru Sądowego - dowiedziała
się w piątek PAP w źródłach sądowych.

Stołeczny sąd odrzucił w czwartek skargę Sławomira Siwka na decyzję I instancji o odmowie wpisania go jako p.o. prezesa TVP do Krajowego Rejestru Sądowego - dowiedziała się w piątek PAP w źródłach sądowych.

13 lipca referendarz Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy odmówił wpisania do KRS Siwka jako p.o. prezesa TVP, a Marcina Bochenka jako członka zarządu - o co wnosili. Z KRS wykreślono zaś - na wniosek p.o. prezesa TVP Piotra Farfała - członków b. rady nadzorczej TVP. Oznaczało to, że Farfał pozostaje p.o. prezesem. Decyzja była nieprawomocna; Siwek i Bochenek złożyli skargę.

W czwartek zawodowy sędzia tego samego sądu odrzucił skargę Siwka i Bochenka, których w ogóle nie dopuścił do udziału w postępowaniu rejestrowym - wobec braku z ich strony tzw. legitymacji procesowej czynnej. W decyzji podkreślono, że TVP S.A. jest prawidłowo reprezentowana w tym postępowaniu.

Sąd uznał, że członek zarządu spółki "nie posiada żadnych uprawnień do występowania w postępowaniu rejestrowym jako osoba fizyczna". Powołano się na przepisy prawa, że członek zarządu spółki nie ma "interesu prawnego" do bycia uczestnikiem postępowania rejestrowego. Wobec tego uznano, że Siwek i Bochenek nie mogli złożyć skargi na decyzję I instancji, czego konsekwencją jest jej odrzucenie -bez merytorycznego badania.

Siwek i Bochenek mogą złożyć zażalenie na tę decyzję do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Do chwili nadania tej depeszy PAP nie udało się uzyskać wypowiedzi Siwka.

Spór, kto będzie p.o. prezesem TVP, trwa od 3 lipca. Tego dnia część rady nadzorczej TVP obradowała mimo zamknięcia przez ministra skarbu Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy TVP, które kończyło trzyletnią kadencję rady. Pięciu członków rady uznało jednak, że ich kadencja nie zakończyła się w momencie złożenia przez ministra podpisu pod uchwałą zamykającą WZA, ale z końcem dnia. W efekcie przegłosowali m.in. zawieszenie Farfała, przywrócenie dwóch zawieszonych członków zarządu: Bochenka i Siwka oraz powierzenie temu ostatniemu p.o. prezesury. Chcieli, by te zmiany wpisano do KRS. Sąd uznał jednak, że uchwały z 3 lipca należy uznać za nieistniejące.

W Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa wciąż czeka na rozstrzygnięcie wniosek ministra skarbu Aleksandra Grada o wyznaczenie kuratora dla TVP. Ostatnio KRRiT powołała nową radę nadzorczą TVP.(PAP)

sta/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)