Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd: pisemne uzasadnienie wyroku Garlicki - Ziobro

0
Podziel się:

W krakowskim sądzie jest już pisemne
uzasadnienie wyroku, który pod koniec sierpnia zapadł w procesie
cywilnym o ochronę dóbr osobistych, jaki Zbigniewowi Ziobrze
wytoczył kardiochirurg Mirosław Garlicki - poinformowano w piątek
PAP w sądzie.

W krakowskim sądzie jest już pisemne uzasadnienie wyroku, który pod koniec sierpnia zapadł w procesie cywilnym o ochronę dóbr osobistych, jaki Zbigniewowi Ziobrze wytoczył kardiochirurg Mirosław Garlicki - poinformowano w piątek PAP w sądzie.

Sędzia Zbigniew Ducki pisemne uzasadnienie sporządził w przepisowym terminie dwóch tygodni. Po otrzymaniu uzasadnienia strony będą miały dwa tygodnie na wniesienie apelacji.

O tym, że skorzysta z takiej drogi, zapowiadał po ogłoszeniu wyroku Zbigniew Ziobro.

Zatrzymany w lutym ub. r. przez CBA i podejrzany wówczas m.in. o zabójstwo i korupcję - ówczesny ordynator oddziału kardiochirurgii warszawskiego szpitala MSWiA domagał się od Ziobry przeprosin i 70 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych. Według niego doszło do tego podczas konferencji prasowej, kiedy Ziobro powiedział o nim: "już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie".

Ziobro tłumaczył potem, iż w sprawie kardiochirurga mówił jedynie o podejrzeniach, nie przesądzał o faktach, a jego wypowiedzi były wyrwane z kontekstu i wadliwie interpretowane.

W wyroku z 25 sierpnia krakowski Sąd Okręgowy uznał, że ówczesny minister sprawiedliwości naruszył cześć lekarza i nakazał mu opublikowanie przeprosin w trzech stacjach telewizyjnych po głównych wydaniach wiadomości. Nakazał Ziobrze także zapłatę Garlickiemu 7 tys. zł tytułem zadośćuczynienia.

Jak napisał sąd w uzasadnieniu wyroku, pozwany Zbigniew Ziobro w swojej wypowiedzi niewątpliwie pomówił kardiochirurga o ujemne postępowanie w życiu zawodowym, a tym samym naruszył jego dobra osobiste w postaci czci, tj. dobrego imienia i dobrej sławy.

Zdaniem sądu było to działanie bezprawne - pomimo że pozwany powoływał się na swoje kompetencje ministra sprawiedliwości i potrzebę informowania społeczeństwa. Jak podkreślił sąd w uzasadnieniu, nawet osobom uprawnionym i w przypadku działań mających na celu interes publiczny nie przysługuje kompletna swoboda wypowiedzi.

Według sądu informacje, o których mówił pozwany, powinny być przekazywane z zachowaniem koniecznej dyskrecji i ostrożności, spowodowanej potrzebą zachowania zasady domniemania niewinności. Tymczasem - w ocenie sądu - wypowiedź ówczesnego ministra temu obowiązkowi nie sprostała.

Nie zawierała jedynie zarzutu ciążącego na kardiochirurgu i okoliczności go uzasadniających. Była emocjonalna, egzaltowana, niewyważona, ocenna i eksponowała zarzut w sposób wykluczający jakiekolwiek wątpliwości co do jego słuszności. Według sądu nie służyło to interesowi publicznemu.

Jednocześnie sąd zastrzegł, że kardiochirurg nie udowodnił przed sądem, żeby naruszono jego dobra osobiste w postaci godności osobistej, a więc jego wewnętrzne przekonania o swoim moralnym i etycznym nieposzlakowaniu. M.in. nie wykazał, że cierpiał wewnętrznie z tego powodu, unikał spotkań środowiskowych i kontaktów z ludźmi. Dlatego sąd ograniczył wysokość zadośćuczynienia.

Reprezentujący kardiochirurga podczas ogłaszania wyroku mec. Aleksander Bentkowski wyraził zgodę na podawanie pełnego nazwiska swego klienta. (PAP)

hp/ bno/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)